Podpora exportu má být pod jednou střechou, řekl Babiš v Dubrovníku. Zvažuje přesun CzechTourismu pod průmysl

Podle premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO by agentura CzechTourism mohla nově připadnout pod ministerstvo průmyslu a obchodu. Předseda vlády to řekl na setkání s českými podnikateli na summitu 16+1 v chorvatském Dubrovníku. Agentura CzechTourism, která má na starost rozvoj cestovního ruchu, spadá s současnosti pod ministerstvo pro místní rozvoj.

Dubrovník Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO) | Zdroj: Profimedia

Pod ministerstvo průmyslu a obchodu by podle Babišových slov mohla patřit i další z agentur, které Česko zastupují při jednání navenek. Znamenalo by to, že by ji převzal resort, který má vést Karel Havlíček. Ten by měl ve vedení resortu vystřídat odvolanou Martu Novákovou za hnutí ANO.

„Jde zkrátka o to, aby to zastupování bylo na jednom místě,“ dodal. Podle předsedy vlády je problémem velká roztříštěnost agentur zastupujících Česko v cizině. Pod ministerstvo průmyslu a obchodu, kam by CzechTourism mohl spadat, už teď patří taky agentury CzechTrade a CzechInvest.

Český export do zemí Evropské unie je nejvyšší za šest let. Vývoz do Německa ale stagnuje

Číst článek

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Karel Havlíček s Babišem souhlasí. „Změny budou zcela zásadní. Zaprvé se musí cítit komfortně zákazník, tedy v tomto případě podnikatel. Státní agentury musí být pod jednou střechou, tam kde se dá bezproblémově zaparkovat nebo dojet metrem, kde se příjemně jedná. Dále musí uspořit stát, protože bude-li vše pod jednou střechou, stačí jedno ekonomické i marketingové zázemí, dají se sdílet zasedací a školící místnosti a koncentrovat podpora na jednom místě v různých službách. Je to jeden z prvních úkolů, jemuž se budu důsledně věnovat,“ řekl.

Komplexní podpora

Ministerstvo průmyslu a obchodu loni v květnu oznámilo, že CzechInvest, CzechTrade, Česká exportní banka, Českomoravská záruční a rozvojová banka, Exportní garanční a pojišťovací společnost a Technologická agentura České republiky ve spolupráci s MPO budou firmám nabízet společnou komplexní podporu. Takzvaný Tým Česko měl zajistit komplexní podporu od financování a pojištění, přes výzkum, inovace a rozvoj až po investice a vývoz.

Exportérem roku je Škoda Auto, zvítězila už desátý rok po sobě. Další příčky obsadily Foxconn a Agrofert

Číst článek

O měsíc později ministerstvo uvedlo, že zahájilo proces slučování agentur CzechTrade a CzechInvest. Celková úspora z integrace může podle ministerstva dosáhnout až 150 milionů korun ročně. Mezi státem financované subjekty ekonomické diplomacie patří deset agentur a organizací a 15 útvarů ministerstev. Jejich roční provozní náklady dosahují 2,2 miliardy korun.

Na koho se obrátit

Babišova slova o roztříštěnosti exportní politiky státu potvrdil i jeden z účastníků podnikatelské mise Georgi Bidenko z malé české rodinné společnosti Environment Commerce CZ. „Vzhledem k množství agentur nebylo jasné, na koho se obrátit,“ uvedl s tím, že si raději sám našel čínskou firmu a obchod dojednal s pomocí čínské ambasády. Vše se mu podařilo do půl roku a v pátek v Dubrovníku podepíše s čínskou stranou kontrakt na výstavbu dvou čistíren odpadních vod ve dvou čínských provinciích v celkové hodnotě 220 milionů juanů (téměř 743 milionů Kč). Projekt by měl být hotový do roka, řekl Bidenko.

Babiš se již ve čtvrtek na okraj summitu setkal se svým čínským protějškem Li Kche-čchiangem. Po jednání uvedl, že čínské investice v České republice zatím nejsou na zcela uspokojivé úrovni. Je podle něj třeba, aby se „bezpočetné návštěvy a kontakty promítly i do byznysu“.

Babiš: Čínské investice v Česku zatím nejsou uspokojivé, bezpočetné návštěvy se nepromítly do byznysu

Číst článek

Čínské investice

„Když jsem se díval na čísla obchodní výměny, tak to není žádná sláva,“ řekl Babiš, kterého v Chorvatsku doprovází přes 20 českých podnikatelů. Dodal, že Čína mezi rokem 2017 a 2018 zvýšila prodeje do České republiky o šest miliard dolarů, kdežto „naše vývozy stouply jenom o 160 milionů.“

„Určitě bychom byli rádi, kdyby čínské firmy u nás participovaly na nějakém PPP projektu (jde o projekt, na kterém se podílí soukromý a veřejný sektor, pozn. red). Že by si například vzali dálnici Praha-Tábor,“ uvedl Babiš. Na PPP projektu se společně podílí soukromý i veřejný sektor. Doufá, že se obchodní vztahy mezi Českou republikou a Čínou zdynamizují po návštěvě českého prezidenta Miloše Zemana v Číně, která je plánovaná na konec dubna.

„To saldo mě rozčiluje. Rád pomůžu, ale musí to být konkrétní. Musíte konkrétně vědět, co byste tam prodali,“ zopakoval před českými podnikateli předseda vlády. „Já nevím, jak to tam funguje v té Číně. Všichni tam chodí jak na klavír. To jsou masy delegací, znovu a znovu, a já se vždycky ptám: Co z toho vypadlo? Co jste tam prodali?“ dodal.

Ivana Milenkovičová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme