Andrej Babiš: Privatizaci Unipetrolu neprovázela korupce

Privatizaci Unipetrolu nedoprovázela podle šéfa Agrofertu žádná korupce. Andrej Babiš tvrdí, že výběrové řízení bylo zcela průhledné, protože hlavním kritériem byla nabídnutá cena. Prohlásil to dnes, když zveřejňoval části smluv mezi svým podnikem a polskou společnotí PKN Orlen. Z nich vyplývá, že Agrofert měl od Orlenu koupit podíly v pěti společnostech holdingu Unipetrol za přibližně 103 miliony eur. Orlen teď ale zřejmě nechce smlouvu dodržet, protože je pro něj nevýhodná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze, dolary

peníze, dolary | Foto: www.archiweb.cz

PK Orlen měl podíly prodat za fixní ceny, ale hodnota dotčených podniků mezitím třikrát stoupla. Podle Babiše se obchod snažil zmařit polský lobbista Spyra. "Za podezřením z korupce stojí neúspěšné lobbování pana Spyry ve prospěch Sety Invest, aby se tato společnost stala partnerem PKN Orlen namísto Agrofertu. Když pan Spyra neuspěl, snažil se celou transakci zničit, což zatím vypadá, že se mu daří. Podstatou problému je ale skutečnost, že pan Spyra lobboval, neuspěl, a proto přišel s výmyslem o korupci," řekl Českému rozhlasu Andrej Babiš.

Šéf Agrofertu dále doufá, že s PKN Orlen nakonec najde společnou řeč. "Celá kauza pravděpodobně vznikla v důsledku situace v Polsku, kde se nyní blíží volby. Nám tedy zbývá jen doufat, že po volbách PKN Orlen záležitost přehodnotí a dá nám návrh, jak tuto situaci řešit.

Protože však polský podnik nedodržel termíny obsažené ve smlouvě a nenabídl podíly Agrofertu ke koupi, žádá Babiš po Orlenu zaplacení smluvní pokuty 77 milionů eur. To polská společnost odmítá.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme