Babiš přesvědčil Orbána o nepotřebnosti regionální rozvojové banky. Nadchl ho projekt rychlovlaků

Vznik středoevropské regionální rozvojové banky není podle maďarského premiéra Viktora Orbána v tuto chvíli potřebný. Ten o její vytvoření sice usiloval, český premiér v demisi Andrej Babiš ho ale přesvědčil o opaku. Lepší bude se soustředit na společné financování jednotlivých projektů. Premiéři obou zemí spolu jednali v pátek po summitu zemí Visegrádské skupiny.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský premiér Mateusz Morawiecki a maďarský premiér Viktor Orbán | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

Babiš na tiskové konferenci po jednání s Orbánem zopakoval, že podle něj není potřeba vytvářet zvláštní středoevropskou rozvojovou banku. Domlouvat by se měly země na konkrétních projektech. Nadšený byl podle svých slov z maďarského projektu spojení Budapešti s Bělehradem a s Kluží rychlovlaky. Právě na rychlejším železničním spojení by podle něj Česko a Maďarsko měly v budoucnu spolupracovat.

Nápad na vznik regionální rozvojové banky představil Orbán už před časem a získal pro něj podporu mimo jiné předsedy polské vlády Mateusze Morawieckého. Veřejnoprávnímu maďarskému rozhlasu Orbán před týdnem řekl, že regionální kohezní fondy Evropské unie jsou omezené, a střední Evropa proto musí hledat financování z mimoevropských zdrojů. K tomu měla sloužit právě regionální rozvojová banka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme