Česko obhájilo kladný úvěrový rating, i díky poklesu vládního dluhu. 'Nejmenší v Evropě,' hodnotí to Babiš

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) ocenil, že Česko má v hodnocení úvěrové spolehlivosti agentury Fitch Ratings nadále stupeň A+. Agentura hodnocení potvrdila v pátek s tím, že ke zlepšení ratingu by mohl vést například pokračující pokles poměru vládního dluhu k hrubému domácímu produktu (HDP). Babiš v sobotu řekl, že na tomto parametru si dával záležet už jako ministr financí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš v Ostravě na slavnostním otevření Korejské vesničky na Olympijském festivalu 2018 | Foto: Ožana Jaroslav | Zdroj: ČTK

„Na tom parametru (poměr vládního dluhu k HDP – pozn. red.) jsem si dal jako ministr financí záležet, máme jeden z nejmenších v Evropě,“ uvedl Babiš.

Babiš dostal od Zemana neomezenou dobu na jednání o nové vládě, 101 podpisů nechce

Číst článek

Přál by si však, aby český růst táhly více investice. „Proto chceme hlavně v rozpočtu v roce 2019 masivně investovat. Tím, že HDP roste, tak není problém masivně investovat, i kdyby třeba byl větší deficit,“ řekl dále Babiš.

Jako možné investice zmínil v souvislosti se svou páteční návštěvou v Brně například tamní porodnici, vlakové nádraží, ale i sportoviště hokejové Komety a za Lužánkami.

„Chceme zmapovat všechny možné investice v Čechách a snažit se masivně investovat. Hlavně mít legislativu, která by nám to dovolila,“ dodal.

Zvolnění růstu HDP

Agentura Fitch odhaduje, že reálný HDP České republiky se v loňském roce zvýšil o 4,3 procenta, zejména díky spotřebě domácností podporované stoupajícími disponibilními příjmy.

V letošním roce očekává agentura zvolnění růstu HDP na 3,5 procenta a napřesrok počítá s dalším zpomalením, a to na 2,9 procenta.

Úvěrový rating je důležitý pro investory, protože jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímán v očích věřitelů a je pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit nižší úrok.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme