Anglická banka koupí od vlády letošní státní dluh

Anglická banka se rozhodla snížit základní úrokovou míru na rekordního půl procenta. Zároveň chce koupit od vlády státní dluh na tento rok, který představuje 75 miliard liber. Tyto peníze mají být "napumpovány" do britské ekonomiky. Kritici však přicházejí s varováním.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýn | Foto: Marie Matúšů

Nová finanční injekce Anglické banky nese název "kvantitativní uvolnění", ale jde v podstatě o tištění nových peněz, které nese riziko inflace. Guvernér Anglické banky Mervyn King se domnívá, že základní úroková míra může jen stěží klesnout níž, než kde je nyní. Obavy z inflace proto ustupují do pozadí.

Nová finanční injekce by měla podle představ vlády a Anglické banky zastavit úvěrový hlad a banky by měly opět začít s půjčováním peněz. Dosavadní úvěrový hlad způsobil zánik mnoha firem, protože banky jim odmítly poskytnout další úvěry.

Parlamentní opozice novou politiku podporuje, ale stínový ministr financí George Osborne řekl, že oznámená opatření jsou skokem do temnoty.

Milan Kocourek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme