Anglikánský arcibiskup vytáhnul do boje se společností poskytující úvěry na vysoký úrok

Ve zpravodajství britských médií se v posledních hodinách hojně vyskytuje slovo Wonga. Nejde o název exotického souostroví, ale o agresivní finanční společnost poskytující krátkodobé úvěry na vysoký úrok. Do boje proti ní vytáhli prominentní soupeři v čele s anglikánskou církví. Ta přitom patří mezi vlastníky společnosti, která figurovala u vzniku Wongy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Arcibiskup z Cantenbury Justin Welby (uprostřed) | Zdroj: Reuters

Nejvyšší představitel anglikánské církve vytáhl do boje proti finančním společnostem poskytujícím krátkodobé půjčky. Arcibiskup z Canterbury Justin Welby by firmy pohybující se na hraně lichvářství nejraději vymýtil. Trnem v oku je mu hlavně ta asi nejznámější, Wonga.

Welby, který je ve funkci jen pár měsíců, sklízí za svůj postup chválu. Britské finanční společnosti cílí na sociálně slabé, na lidi s nízkou či nulovou finanční gramotností a mají na svědomí spoustu lidských tragédií.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu ve Velké Británii Jiří Hošek mluvil v Odpoledním Radiožurnálu o tažení anglikánského arcibiskupa proti společnosti, která poskytuje krátkodobé půjčky na vysoký úrok

Arcibiskup prohlásil, že chce Wongu a další podobné společnosti zničit, a to ne nějakou legislativní cestou, nýbrž obchodní soutěží.

Před pár hodinami ale celá kauza získala další rozměr, když se přišlo na to, že právě Anglikánská církev drží podíl v hodnotě 75 tisíc liber ve společnosti, která byla u vzniku Wongy. Arcibiskup Welby logicky zuřil.

„Na škále rozčilení od jedničky do desítky bych tomu dal asi osm. Pár minut jsem byl opravdu naštvaný, ale tyhle věci se prostě stávají, chápu, že je to byznys. Je to ale velmi nepříjemné a nemělo se to stát. Musíme zjistit, proč církev takhle investovala, a zajistit, aby se to už nestalo,“ řekl Welby BBC.

Fotbalisté Newcastlu odmítli hrát ve dresech s logem Wongy

Arcibiskup z Canterbury vidí cestu v masivní podpoře drobných družstevních záložen hlavně v chudých oblastech Spojeného království. Welby chce záložny všemožně podporovat, třeba tím, že jim umožní sídlit v nemovitostech patřících Anglikánské církvi.

Ani u družstevních záložen ale nejsou krátkodobé půjčky levnou záležitostí. Pořád se však vyplatí mnohem víc než Wonga a podobné instituce.

S firmou Wonga nemá zásadní problém jen církev, ale také některé muslimské hvězdy fotbalového Newcastlu. Ti prý dokonce logo společnosti odmítají nosit na dresu.

Hatem ben Arfa, Cheick Tioté a hlavně Papiss Cissé jsou velké hvězdy, ale také praktikující muslimové. Islám odmítá půjčování peněz na úrok, a tak Senegalec Cissé odmítal dres s logem nosit a odmítl dokonce trénovat. Nakonec ale otočil o 180 stupňů, dokonce se omluvil a dres prý nosit bude.

Jiří Hošek, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme