Antibyrokratickou cenu získal europoslanec Derk-Jan Eppink

Antibyrokratickou cenu získal letos europoslanec Derk-Jan Eppink. Cenu každý rok uděluje občanské sdružení eStat za odhodlaný postoj v boji s přebujelou byrokracií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Valdštejnský palác je dnes sídlem Senátu Parlamentu České republiky | Foto: Václav Žmolík | Zdroj: Český rozhlas

„Derk-Jan Eppink je úžasná osoba. Kritizuje uzavřené zapouzdřené struktury v rámci Evropy. Ve své knize dokonce popsal sedm smrtelných hříchů EU, které jsou velmi zajímavé. O sobě říká, že je eurorealistoua a EU má rád, ale nemyslí si, že se ubírá správným směrem,“ uvedl vedoucí projektu eStat Edvard Kožušník.

Někdejší nizozemský novinář, úředník a nyní europoslanec Derk-Jan Dopink, který si převzal cenu v Senátu, si zasloužil ocenění za své knihy Ohňostroj evropské byrokracie a Život evropského mandarína.

Přehrát

00:00 / 00:00

Edvard Kožušník mluvil v Ozvěnách dne o laureátovi Antibyrokratické ceny.mp3

V tomto díle popisuje zákulisí evropských institucí a realitu jejich fungování, která je na hony vzdálená od všeobecně známých učebnicových pouček.

Zaměřuje se hlavně na byrokratickou kulturu zaměstnanců v Evropské komisi a politický zákulisní boj. Vychází přitom z vlastních zkušeností z Bruselu a Štrasburku. Derk-Jan Dopink v Senátu také zmínil některé příklady, jak byrokracie ovlivňuje rozhodování EU.

"Pracovat v Bruselu je zvláštní zážitek"

„Pracoval jsem pro Evropskou komisi sedm a půl roku a vždy jsem byl silným zastáncem Evropské unie. Když pracujete v Bruselu, je to velmi zvláštní zážitek. Jakmile vstoupíte do kuloárů evropských institucí, máte pocit, že patříte mezi vyvolené. Evropští komisaří často říkají, že potřebují ambiciozní agendu. To ovšem neznamená nic jiného, než že potřebujeme více peněz a více byrokracie,“ uvedl ve své řeči oceněný europoslanec.

Kožušník vypíchl zásadní myšlenky Eppinkova díla a základ jeho „sedmi smrtelných hříchů EU“: „Jakmile vznikne v EU problém, přijde skupina řešitelů, která chce prosazovat více Evropy, což znamená více fondů na rozdávání a také vyšší daně. Jedním ze smrtelných hříchů je také teoretický vznik evropské daně a teze, že národní státy už jsou mrtvé.“

Sdružení eStat.cz, v jehož čele stojí europoslanec ODS Edvard Kožušník, svou cenu poprvé udělovalo v roce 2006, kdy ji získal prezident Václav Klaus za to, že jako premiér inicioval vytvoření komise pro odstraňování byrokratické zátěže občanů a podnikatelů.

O rok později cenu dostal tehdejší ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) za novelu živnostenského zákona, předloni ocenění za irské odpůrce lisabonské smlouvy reformující EU převzal jejich lídr Declan Ganley.

Loňským laureátem byl expremiér Mirek Topolánek (ODS), mimo jiné za zprůhlednění procesu přípravy vládní legislativy. Jde tedy především o pravicové politky.

„V květnu vždy vyhlašujeme možnost nominací, obesíláme instituce a úřady. Všichni mají možnost svoji nominaci podat. Letos se nám sešlo několik desítek nominací. Snažíme se spíše prosazovat menší a efektivnější stát, takže z logiky věci to tíhne spíše k pravicové politice,“ vysvětlil Kožušník.

Tomáš Medek, Veronika Sedláčková, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme