Antimonopolní úřad: důkazy o kartelu na trhu s benzinem zatím nemáme

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zatím nemá žádné důkazy o možné dohodě o cenách mezi prodejci a distributory na trhu pohonných hmot. Po setkání se zástupci pěti největších petrolejářských společností to řekl předseda antimonopolního úřadu Martin Pecina. Za poslední zdražení podle něj může hlavně zdražení ropy a pohonných hmot na světových trzích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ceník čerpací stanice | Foto: Marián Vojtek

Nový šéf úřadu Martin Pecina dnes pozvané firmy seznámil s tím, jaký dopad by pro ně případné dohody o cenách měly. Sám ale zdůraznil, že nemá podezření, že by mezi firmami došlo přímo ke kartelové dohodě.

"To, co by mohlo přicházet v úvahu, by bylo případné zneužití kolektivního dominantního postavení těch největších hráčů na trhu. Což je samozřejmě věc obtížně prokazatelná, těžko definovatelná, ale samozřejmě k ní může dojít, a my bychom se tou situací zabývali."

Za posledním zdražením však podle Peciny nestojí ani žádná jiná dohoda o cenách, ale skokové zdražení pohonných hmot na světových trzích. To potvrzuje i předseda Společenství čerpacích stanic Ivan Indráček.

"Čerpací stanice obvykle nakupují od svých dodavatelů za ceny, které jsou odvozeny od vývoje trhu v Rotterdamu, a jestliže Rotterdam zvýšil ceny o více než tři koruny, připočtete-li si k tomu DPH, tak vám vyjde, že nutně čerpací stanice musely zdražovat o částku zhruba 3,50."

Antimonopolní úřad přesto nehodlá usnout na vavřínech a bude cenový vývoj dále sledovat. Dnešní jednání chápe jako důležitou preventivní schůzku, která by měla případným dohodám o cenách zabránit. Pokud se to ale nepodaří, čekají firmy vysoké sankce.

Marika Táborská, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme