Antimonopolní úřad nemá důkazy o kartelu na trhu s benzinem

Razantní zdražování pohonných hmot v posledních dnech nebylo podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže výsledkem kartelové dohody našich největších petrolejářských firem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čerpací stanice pohonných hmot | Foto: Marián Vojtek

Po dnešním setkání se zástupci pěti největších distributorů benzínu to uvedl předseda antimonopolního úřadu Martin Pecina: "My nemáme podezření - a ani jsme ho před touto schůzou neměli - že by došlo ke kartelové dohodě. To, co by mohlo přicházet v úvahu, by bylo případné zneužití dominantního postavení klíčových hráčů na trhu. Což je samozřejmě věc obtížně dokazatelná, těžko definovatelná, ale samozřejmě k ní může dojít, a my bychom se tou situací zabývali."

"Pokud bychom zjistili, že došlo skutečně ke zneužití nějakého kolektivního dominantního postavení a že toto kolektivní dominantní postavení skutečně existuje, potom bychom samozřejmě postupovali podle zákona a zahájili správní řízení," řekl už dříve předseda Úřadu na ochranu hospodářské soutěže.

Podle předsedy Společenství čerpacích stanic Ivana Indráčka je ale podezření z úmyslné spolupráce naprosto neopodstatněné. "Čerpací stanice obvykle nakupují od svých dodavatelů za ceny, které jsou odvozeny od vývoje trhu v Rotterdamu, a jestliže Rotterdam zvýšil ceny o více než tři koruny, připočtete-li si k tomu DPH, tak vám vyjde, že nutně čerpací stanice musely zdražovat o částku zhruba 3,50."

Světovou produkci ropy ochromil i hurikán Katrina, který nedávno udeřil na americké pobřeží Mexického zálivu. Těžební ani rafinérské kapacity tam ještě nejsou obnoveny a většinou se na trhu spekuluje, že obnova potrvá několik měsíců.

Milan Kopp, Hana Ondryášová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme