Antimonopolní úřad pokutoval DPÚK za přerušení dopravy na Ústecku

Dopravní podnik Ústeckého kraje musí zaplatit za srpnové přerušení autobusové dopravy na severu Čech pokutu 700.000 korun. Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže firma zneužila svého dominantního postavení na trhu. O odstávce dopravy měla krajský úřad informovat dříve, oznámil předseda ÚOHS Martin Pecina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

autobus Dopravního podniku Ústeckého kraje | Foto: Marián Vojtek

Ústecký kraj zažil dopravní kolaps začátkem srpna a v září, kdy na čtyři dny přestaly jezdit autobusy DPÚK. Samospráva dopravci vypověděla smlouvu, protože požadoval pro letošní rok na uhrazení ztráty z osobní dopravy 315 milionů. Kraj tuto částku odmítl zaplatit, podle hejtmana byla příliš vysoká.

Důvody k přerušení dopravy byly podle Peciny objektivní a odstávka proběhla v souladu se zákonem, dopravní podnik na ní ale měl upozornit dřív než s pětidenním předstihem. Ústecký kraj tak nestihl včas zajistit náhradní dopravu a doplatili na to cestující, kteří v tu chvíli neměli alternativní možnost, doplnil předseda ÚOHS.

Dopravní podnik mohl dostat pokutu ve výši desítek milionů, antimonopolní úřad byl ale mírný, protože zneužití dominantního postavení netrvalo dlouho. "To chování nemá dlouhodobý charakter, ale došlo k němu pouze tím, že dopravce neoznámil v dostatečné časové lhůtě, že přeruší provozování těchto linek, proto jsme se rozhodli udělit pokutu, která je ve výši podstatně menší, než nám umožňuje zákon," uvedl Pecina.

Krajský úřad dnešní rozhodnutí vítá. Naopak mluvčí dopravního podniku Marek Ženkl ČTK řekl, že firma s pokutou nesouhlasí a odvolá se proti ní. DPÚK už na jaře upozorňoval, že za daných podmínek nemůže dopravu dál provozovat. "Je ale rozdíl říci, že dopravu už nebude možné zajišťovat a že tehdy a tehdy přeruší provoz na většině linek," míní Pecina.

DPÚK zajišťoval dopravu v kraji na základě tzv. vrchnostenského nařízení krajského úřadu do 8. září. Od té doby jezdí na autobusových linkách v regionu několik dopravců.

Vladan Dokoupil, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme