Antimonopolní úřad povolil vznik obří agrární firmy

Agrofert Holding podnikatele Andreje Babiše může koupit zemědělsko - potravinářský podnik Agropol Group. Fúzí vznikne silný agrární podnik s konsolidovanými tržbami kolem 100 miliard korun. Spojení povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antimonopolní úřad | Foto: Česká televize

Antimonopolní úřad ale zároveň ale Agrofertu přikázal splnit několik podmínek. Kvůli ochraně trhu například s krmnými směsmi, výkupem obilovin, výkupem olejnin a průmyslových hnojiv, musí společnost odprodat konkurenci část svého majetku, uvedl předseda úřadu Martin Pecina.

Šéf Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) tvrdí: "Podmínky, které dáváme v této fúzi, jsou zcela jistě nejtvrdší, jaké jsme kdy při jakékoli fúzi dali. Není to žádné liberální rozhodnutí. Naopak restrukturální závazky prodat poměrně významnou část podniku jsou maximum, co bych si při naší politice fůzí si troufnul komukoli přikázat."

Fúzí Agrofertu a Agropolu je zasažena konkurence například na trhu krmných směsí a hnojiv. Martin Pecina k tomu dodává: "Identifikovali jsme problémy na devíti trzích a nařídili jsme prodat sedm provozoven. Budou muset být prodány jako celek zájemci, který bude tvořit konkurenci skupině Agrofert. Úřad se bude předem vyjadřovat k tomu, jestli nový nabyvatel je společnost, která na tom trhu podniká, nebo jestli je to pouze nějaká nastrčená společnost."

Tématu jsme se podrobně věnovali v podvečerním Radiofóru v exkluzivním rozhovoru s Andrejem BAbišem. Záznam najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Přečtěte si také:
Českobudějovická pekárna Pekast změnila majitele
Ústeckou Setuzu chce ovládnout finanční skupina PPF
PKN Orlen podepsala smlouvu o koupi Unipetrolu
Agrofert odstupuje od koupě Unipetrolu

Vladan Dokoupil, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme