Antimonopolní úřad souhlasí s fúzí ČEZ a Severočeských dolů

Antimonopolní úřad dnes posvětil spojení společnosti ČEZ a Severočeských dolů. Podle něj tím nedojde k porušení konkurenční rovnováhy na trhu. ČEZ tak může získat další akcie Severočeských dolů od Fondu národního majetku a jeho podíl tak dosáhne 56 procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektrárna Mělník | Foto: Jan Rosenauer

Podle předsedy úřadu Martina Peciny takové spojení nijak nenaruší soutěžní prostředí na trhu.

"Ta realita je taková, že ty společnosti spojeny byly, že tam jsou dlouhodobé smlouvy, že tam byla i majetková účast a tímto krokem by mohlo dojít k úspoře nákladů nebo k efektům ze spojení těch podniků. Nedomníváme se, že by mohlo dojít k ohrožení producentů hnědého uhlí nebo výrobců elektrické energie. Z hlediska fungování trhu se touto fúzí podle našeho stanoviska nic nezmění," řekl Českému rozhlasu Pecina.

Podle mluvčího společnosti ČEZ Ladislava Kříže plyne už dnes 80 procent produkce dolů do elektráren ČEZu, pro ČEZ to znamená 60 procent jeho potřeb, a tak je fúze jen logickým vyústěním této úzké spolupráce.

"Obdobné propojení elektráren a dolů existuje všude ve světě a většina západoevropských firem je takto strukturována. My se tím vracíme k úspěšnému modelu velkých energetik, propojení elektráren a dolů. Těžba uhlí je jiný trh než prodej elektřiny, takže své postavení na trhu tímto případem neposilujeme," vysvětluje stanovisko společnosti ČEZ Kříž.

Podle analytika společnosti Atlantik finanční trhy Petra Nováka získá tímto spojením ČEZ řadu výhod. "Pro ČEZ to bude výhoda, do budoucna si bude moci zachovat svoji cenovou stabilitu dodávky hnědého uhlí. Bude mít podíl od získávání zdrojů paliva až po konečnou distribuci, protože ČEZ vlastní i majoritní podíly v distribučních skupinách," myslí si Novák.

Ondřej Kubala, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme