Antimonopolní úřad udělil nejvyšší pokutu ve své historii

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil největší pokutu ve své historii. Téměř miliardu korun mají zaplatit strojírenské firmy za kartelovou dohodu. Podle úřadu se podniky několikrát dohodly na ceně, kterou nabízely při výběrových řízeních na dodávku speciálních zařízení tak, aby si zajistily, že zakázku dostane některá z nich.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže | Foto: ÚOHS

Za to jim uložil pokutu i Evropský antimonopolní úřad. Rozhodnutí českého úřadu zatím není pravomocné, potvrdil Filip Vrána z tiskového odboru českého antimonopolního úřadu.

"Sankce byla uložena celkem šestnácti velkým nadnárodním strojírenským firmám a týká se kartelové dohody, kdy si tyto firmy rozdělily trh, který se týká produktu plynem izolovaného spínacího ústrojí. Ta pokuta činí v součtu téměř jednu miliardu korun," přiblížil mluvčí.

Podle místopředsedy antimonopolního úřadu Kamila Rudoleckého byli postiženi všichni odběratelé plynem izolovaného spínacího ústrojí, které je klíčovou součástí elektrických rozvoden. Rudolecký upřesnil, že firmy se při vyhlášení výběrové řízení domluvily, která z nich se stane vítězem. "Tím pádem došlo k naprostému omezení trhu a cena tohoto zařízení byla na vysoké úrovni," dodal místopředseda.

Pokuta se týká například firem Alstom, Fuji Electric, Siemens, Mitsubishi Electric nebo Toshiba. Kartelová dohoda měla být uzavřena v roce 1988 a platila po celém světě. Antimonopolní úřad se ovšem zabýval pouze obdobím mezi roky 2001 a 2004, přičemž největší pokuty mají zaplatit čtyři firmy ze skupiny Siemens. Kartelu se zúčastnila také švýcarská ABB. Ta ale sankciována nebyla, protože o dohodě úřady informovala.

K rekordní pokutě sáhl i Brusel, který kartelu vyměřil zaplatit 750 miliónů eur, tedy asi 21 miliard korun. Evropská komise považuje prohřešek právě této skupiny firem za velmi vážný, uvedl jeden z mluvčích komise Jonathan Todd při zdůvodňování historicky vůbec nejvyšší pokuty, kterou kdy evropská exekutiva udělila.

"Tento kartel existoval 16 let a sdružoval velké společnosti. Podváděl energetické společnosti a v konečném důsledku spotřebitele obzvlášť hrubým způsobem. Proto stanovil Brusel pokutu ve výši tři čtvrtě miliardy eur," řekl Todd. Firma Siemens, která má zaplatit nejvyšší částku ve výši takřka 400 miliónů eur, označila verdikt za přehnaný a oznámila, že se proti němu odvolá k Evropskému soudnímu dvoru.

Jitka Hanžlová, Vladan Dokoupil, Vít Pohanka, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme