Změna v programu Antivirus: od června se bude vyplácet pouze příspěvek v karanténě

Firmy budou moci v červnu z programu Antivirus získat už jen příspěvky na část náhrady pro lidi v karanténě, tedy příspěvek A. Proplácení mezd v zavřených provozech či při snížení poptávky k pondělku končí. Přestávají se tak poskytovat příspěvky A+ a B. Rozhodla o tom v pondělí vláda, uvedlo tiskové oddělení ministerstva práce. Odbory a zaměstnavatelé požadovali prodloužení Antiviru do konce června.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle údajů ministerstva práce se z programu Antivirus v dubnu vyplatilo 2,92 miliardy korun. Ilustrační foto | Foto: vkombajn | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Antivirus měl bránit propouštění. Poskytují se z něj příspěvky na mzdy a náhrady firmám, na které dopadla nařízená omezení proti covidu a koronavirová krize. Od loňského 12. března od vyhlášení prvního nouzového stavu do pondělí výdaje činí podle ministerstva 43,2 miliardy korun. Z toho čtyři pětiny hradí Evropská unie a pětinu stát. Podporu získalo 74 000 firem pro víc než milion zaměstnanců.

Ekonom Švejnar: Máme prostor se zadlužit a dobře nastartovat ekonomiku, která dluhy splatí

Číst článek

Příspěvek A+ proplácel dosud celé mzdy s odvody do 50 000 korun v zavřených provozech. Příspěvek B dorovnával při omezení výroby a služeb kvůli výpadku poptávky, personálu či surovin 60 procent náhrady mzdy do 29 000 korun. Pokračovat bude poskytování příspěvku A, který představuje 80 procent vyplacené náhrady mzdy lidí v karanténě do 39 000 korun.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) už dřív řekla, že při rozvolnění by se měl Antivirus „vypnout“. Ještě před týdnem její úřad navrhoval v červnu ponechat dva příspěvky. Vedle části náhrad v karanténě se měly proplácet i mzdy v uzavřených provozech.

Vláda původně plánovala otevření vnitřků restaurací a dalších provozů o dva týdny později, po rozhodnutí soudu opatření uvolnila od pondělka. Zástupci zaměstnavatelů ale poukazují na to, že všechny podniky ještě plně nefungují. Omezení se týkají cestovního ruchu i dalších oborů. Odboráři a podnikatelé požadovali prodloužení celého Antiviru do konce června.

Vláda představila další rozvolnění. Navýší se kapacita pro setkávání na 75 lidí uvnitř a 150 venku

Číst článek

Podle údajů ministerstva práce se z programu v dubnu vyplatilo 2,92 miliardy korun. Z toho se 2,18 miliardy využilo na výdělky v zavřených provozech, přes 359 milionů na část mezd při výpadku poptávky, surovin a personálu a 380,56 milionu na náhrady v karanténě.

V březnu výdaje na všechny tři příspěvky činily 5,02 miliardy, v únoru 4,38 miliardy a v lednu 4,56 miliardy.

Podle Maláčové je podpora na náhradu v karanténě nejlevnější a měsíčně by měla stát vyjít na 30 milionů korun. Očekává se, že výdaje budou se zlepšováním epidemické situace klesat.

Zatímco v březnu evidovalo ministerstvo přes 184 400 nových karantén a izolací, v dubnu jich bylo přes 59 000 a v květnu bez dneška zhruba 20 500, vyplývá z údajů ministerstva.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme