Antonín Svoboda

Patnáct let prodává Antonín Svoboda v Žatci fotoaparáty. Letos byl v soutěži vyhodnocen jako nejlepší živnostník Ústeckého kraje a k jeho vítězství přispělo i motto jeho podnikání, zářící skromností. "Stačí, když kape, nemusí lejt," tvrdí Svoboda a zároveň dodává: "Člověk přitom samozřejmě musí být zdvořilý a současně nabízet kvalitní přístroje za rozumnou cenu."

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antonín Svoboda

Díky vítězství v soutěži byl Antonín Svoboda spolu se svým otcem Josefem, s nímž firmu zakládal, přijat starostou na žatecké radnici. "Ocenění podnikatele Antonína Svobody v soutěži je pro město Žatec výbornou reklamou. Chtěli bychom oběma poděkovat a předat jim čestná uznání za dobrou reprezentaci města," řekl Jiří Farkota, starosta Žatce. Uznání od starosty těší stejně jako postup do celostátního kola soutěže, v níž se 20. prosince "utká" čtrnáct vítězů krajských kol. "Mám z ocenění skutečně velkou radost, je to pro naši firmu po patnácti letech provozu velký úspěch," říká Antonín Svoboda.

Žádná cena ale nezmírní konkurenci na trhu, v níž musí Svobodova firma Fotoreport po nástupu digitalizace bojovat o místo na slunci. "V našem podnikání se nástup digitální fotografie projevil velmi podstatně. Od zavedení digitalizace nastal prudký pokles prodeje analogových fotoaparátů, a to přibližně o osmdesát procent," říká Svoboda.

Marže při prodeji digitálních fotoaparátů nepokryje ani nejnutnější provozní náklady, tvrdí podnikatel. Díky digitalizaci se fotoaparáty dostaly i mimo specializované prodejny do obchodních řetězců, prodejen elektro nebo trafik, a tím konkurence extrémně vzrostla. Zákony regulující živnostenské podnikání považuje za velmi tvrdé. Oceňuje možnost finanční podpory z fondů Evropské unie, zatím ale o ni nežádal. Stejně tak se za patnáct let podnikání obešel bez bankovního úvěru.

Zdroj: Hospodářské noviny

Podrobnosti o soutěži Živnostník roku 2006 a přehled všech finalistů najdete v tomto článku na stránkách ČRo 1 - Radiožurnálu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme