APEC se shodl na řešeních zmírňujících dopad evropské dluhové krize

Rada pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) pomůže zmírnit škody evropské dluhové krize. Vyplývá to ze závěrečného prohlášení, které země Rady přijaly po svém dvoudenním zasedání. V Radě pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří zasedá například Čína, Austrálie, Japonsko, Kanada nebo Spojené státy. Světový ekonomický význam Evropy tak nadále klesá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finance | Foto: Fotobanka stock.xchng

Na dvoudenním summitu se 21 členských států APEC shodlo na společné podpoře slábnoucího globálního ekonomického růstu tím, že se pokusí nadále uvolňovat globální obchod. Konkrétně přislíbily posílení svých veřejných financí, snížení cel u zelených technologií a dále vývoz potravin v nezměněné výši.

Státy například zatím schválily seznam, na kterém je 54 položek ekologického zboží, u kterého by se do roku 2015 měla cla snížit na nejvýše pět procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

APEC jednal o evropské dluhové krizi

Závěrečná zpráva má spíše proklamační než závazný charakter, na kolik se skutečně přestanou vést boje o cla a o udržení domácího průmyslu v chodu, to ze závěrečné dohody ze summitu nijak nevyplývá.

Čínský prezident Chu Ťin-tchao už úvodním projevu slíbil, že se o globální růst zasadí sama Čína, která se pokusí bojovat i o posílení domácí poptávky a udržení čínského růstu.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová zase vyzvala k užší spolupráci států a také ke zrušení překážek volného trhu mezi státy Pacifiku.

Na problematiku volného trhu na globální úrovni reagoval také ruský rezident Vladimir Putin, který navíc vyzval k boji proti protekcionalismu, protože je důležité stavět mosty a ne zdi, jak se přímo vyjádřil.

Mexický prezident Felipe Calderón na summitu předpověděl, že zásadním ekonomickým regionem bude v příštím desetiletí Tichomoří, i když někdo budoucnost uvidí v Japonsku a někdo v Číně. Podle posledních makrodat ale čínský dovoz v srpnu nečekaně klesl a potvrdilo se tak čínské ekonomické zpomalování.

S Evropou se jako s ekonomickým tahounem příštích let nepočítá a to, že si stále nedovede poradit s dluhovou krizí, jí na pověsti nijak nepřidává.

Barbora Kreuzerová, Ivana Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme