V Nizozemsku vyšetřují společnost Apple. Podezřívají ji ze zneužití dominantního postavení

Nizozemský úřad pro ochranu hospodářské soutěže ACM začal vyšetřovat americkou společnost Apple, kterou podezírá ze zneužívání dominantního postavení na trhu. Zkoumá, zda Apple nevyužívá svůj obchod s aplikacemi ke zvýhodňování vlastních služeb před konkurenty. Ze stejného důvodu americký podnik prověřuje i Evropská komise.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo společnosti Apple. | Foto: Arnd Wiegmann | Zdroj: Reuters

ACM signalizoval, že vyšetřování by mohlo být v budoucnu rozšířeno i na Google. Jak App Store firmy Apple, tak Play Store firmy Google jsou pro obě tyto americké společnosti velmi lukrativním zdrojem příjmů, poznamenal Reuters.

Další pokuta pro Google. Evropská komise udělila internetovému gigantovi sankci přes 38 miliard

Číst článek

Nizozemský úřad vyšetřování zahájil na základě podezření z porušování pravidel hospodářské soutěže u mediálních aplikací.

„ACM mimo jiné prozkoumá, zda Apple jednal v rozporu se zákazem zneužití dominantního postavení. Například tím, že poskytl preferenční přístup svým vlastním aplikacím,“ uvedl úřad.

ACM se zaměří i na požadavek společnosti, aby vývojáři aplikací používali pro nákupy aplikací své platební systémy a v prvním roce platili 30procentní poplatek, stejně jako na problémy, s nimiž se vývojáři aplikací setkávají při používání všech funkcí telefonů iPhone.

Apple agentuře Reuters sdělil, že podmínky pro všechny vývojáře jsou stejné. Google se ke zprávě vyjádřit odmítl.

Evropská komise firmu Apple prověřuje na základě stížnosti, kterou vznesl provozovatel služby pro streamování hudby Spotify. Komise uvedla, že vyšetřování v Nizozemsku je v souladu s jejím vlastním případem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme