Šéf Applu Cook získal v akciích odměnu přes 750 milionů dolarů. Majetku se chce před smrtí zbavit

Šéf americké technologické společnosti Apple Tim Cook získal přes pět milionů akcií Applu, což je součást odměny, na které se s podnikem domluvil, když před deseti lety převzal vedení po Stevu Jobsovi. Podle záznamů americké Komise pro cenné papíry a burzy jich většinu prodal, celkem za více než 750 milionů dolarů (16,8 miliardy Kč), napsal v pátek zpravodajský server BBC.

Washington/Cupertino Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf Applu Tim Cook získal odměnu přes 750 milionů dolarů | Zdroj: Reuters

Část odměny závisela na tom, zda akcie Applu překonají za poslední tři roky výkon nejméně dvou třetin firem z indexu S&P 500.

Tato podmínka byla splněna, akcie Applu za poslední tři stouply o 191,8 procenta. Od té doby, co Cook firmu vede, si připsaly 1200 procent.

Šéf Applu hájil před soudem fungování App Store. Tvrdil, že neví přesně, jestli vydělává

Číst článek

Nyní šedesátiletý Cook pobíral vysoké odměny každý rok a stal se dolarovým miliardářem. Jeho majetek nyní podle žebříčku agentury Bloomberg činí 1,5 miliardy USD.

Šéf Applu nicméně v roce 2015 řekl, že se plánuje před svou smrtí většiny majetku zbavit. Veřejně několikrát promluvit o svých obavách ohledně viru HIV, který způsobuje nemoc AIDS, změn klimatu či lidských práv.

Ze žádosti podané u americké Komise pro cenné papíry a burzy dříve tento týden vyplývá, že šéf Applu daroval akcie Applu v hodnotě téměř deset milionů dolarů na charitu. Příjemce daru není uvedený.

Společnost Apple, která vyrábí přístroje iPhone, iPad či MacBook, má nyní tržní hodnotu téměř 2,5 bilionu dolarů. Loni se Cook s firmou dohodl na dalším platovém ohodnocení do roku 2026.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme