Apple už není nejhodnotnější firmou světa, z čela žebříčku ho sesadil koncern Exxon Mobil

Nejhodnotnější společností na světě je americký ropný koncern Exxon Mobil. Z trůnu sesadil společnost Apple, která si první místo držela jeden rok. Tržní hodnota této firmy klesla za posledních několik měsíců téměř o třetinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ropný koncern Exxon Mobil se stal nejhodnotnější firmou světa

Americký ropný koncern Exxon Mobil se stal nejhodnotnější firmou světa | Zdroj: Reuters

Hodnotu společností určuje tržní kapitalizace, tedy celková hodnota všech vydaných akcií firmy. Apple dlouhodobě zaznamenává na burze ztrátu a tržní hodnota se podle analytiků agentury Reuters dostala na 411 miliard dolarů.

Exxon Mobil měl v posledních týdnech a měsících růst. Jeho hodnota je o něco vyšší - přesahuje 417 miliard dolarů.

Ještě ve čtvrtém kvartále měla ale společnost Apple rekordní růst, hodnota jedné akcie překonala 700 dolarů. Od té doby do současnosti se však tržní hodnota společnosti snížila o 250 miliard dolarů. Důvodů je několik.

Firmě klesly celosvětové prodeje iPhonů v posledním loňském kvartále. Ani tržby společnosti za stejné období příliš neoslnily. Byly slabší, než čekali analytici. Investoři se tak podle odborníků obávají, že jestli Apple nepřijde s další revoluční novinkou, situace bude na stejné, nebo možná ještě horší úrovni.

Odborníci stále považují Apple za firmu, který přichází na trh s novým typem produktů. Příkladem je podle nich iPad. Ale ani na trhu s mobily se společnosti příliš nedaří. V prodeji smartphonů jí předstihl jihokorejský Samsung.

Podle neoficiálních čísel prodal ve čtvrtém kvartále celkem 63 milionů přístrojů, zatímco od Applu si zákazníci koupili 48 milionů telefonů.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme