Apple začne po mnoha letech vyplácet dividendy a odkupovat akcie

Americká společnost Apple poprvé od roku 1995 vyplatí akcionářům dividendy a zahájí program zpětného odkupu svých akcií. Rozdělovat se bude částka 45 miliard dolarů, tedy asi 837 miliard korun. První peníze by se k akcionářům mohly dostat už v červenci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Apple | Foto: ČTK/AP

Analytici očekávali, že roční dividendový výnos pro akcionáře bude vyšší. Nyní je 1,7 procenta, a akcionáři tak dostanou čtvrtletně 2,65 dolaru na akcii. Původní odhad byl 2,5 procenta.

Podle Ondřeje Moravanského ze společnosti Cyrrus přesto jde o pozitivní zprávu. Za důležité považuje už jen to, že Apple vůbec začal dividendy vyplácet.

Přehrát

00:00 / 00:00

Apple začne vyplácet dividendy a odkupovat akcie. Zprávu okomentoval ve Světě o deváté analytik Ondřej Moravanský

„Je nutno brát v potaz, že odhady nebylo na základě čeho vyrábět. Společnost sama neindikovala předem, jak by se výnosy mohly pohybovat, takže i těch 1,7 procenta je výnos, který se od takové společnosti dá čekat. Není to ani vyloženě málo, ani vyloženě hodně,“ uvedl Moravanský.

Apple zastavil dividendy v roce 1996, kdy utrpěl čistou ztrátu 816 milionů dolarů. Změna strategie souvisí s obměnou managementu po loňském úmrtí zakladatele firmy Steva Jobse.

„Už za jeho života rostl tlak na to, aby společnost s přebytečnou hotovostí, která je asi 100 miliard dolarů, něco dělala, takže po nástupu nového vedení vyhověla tlaku investorů,“ připomněl Moravanský.

Firma zároveň vyhlásila program zpětného odkupu akcií, v jehož rámci chce během tří let předat vlastníkům asi deset miliard dolarů. Vedle vyplácení dividend je to další z metod, jak předat hotovost do kapes akcionářů.

„Pokud firma sama nakoupí své akcie, tak tím sníží jejich počet, protože akcie bývají následně zrušeny, a tím, že se sníží jejich počet, jedna akcie nabude na své hodnotě. Je to u nás ne moc používaný, ale v zámoří naprosto běžný způsob, jak zvýšit hodnotu podílu ve firmě,“ vysvětlil analytik.

Akcie výrobce populárních telefonů iPhone a tabletů iPad na oznámení reagovaly vzestupem o 1,7 procenta, minulý týden se jejich kurz přechodně vyšplhal poprvé nad 600 dolarů. O začátku roku už posílily o 37 procent.

Tomáš Pavlíček, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme