Apple zaplatí Nokii za využívání jejích patentů

Finský výrobce mobilních telefonů Nokia oznámil, že konkurenční firma Apple zaplatí všechny licenční poplatky za její technologie. Končí tak dvouletý spor o využívání patentů Nokie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Apple | Zdroj: ČTK

Finská firma zažalovala v roce 2009 svého konkurenta za to, že využívá technologie, které si Nokia nechala patentovat, například 3G sítě a Wifi spojení. Apple vrátil úder tím, že zažaloval Nokii ze stejných důvodů. Prý také porušuje licenční právo.

Šéf Nokie Stephen Elop vyjádřil radost nad tím, že se Apple konečně připojil k mnoha dalším firmám, které legálně využívají patenty Nokie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spor mezi Nokií a Applem rozebral redaktor Hospodářských novin Ondřej Malý

V současnosti se mezi sebou soudí Apple a korejský výrobce Samsung, opět kvůli licencím. Podle redaktora Hospodářských novin Ondřeje Malého ale nejsou tak tvrdé právní bitvy mezi výrobci telefonů příliš obvyklé. „Běžné je, že si své patenty licencují křížem.“

Pro Nokii je to podle něj obrovské vítězství, protože firma je ve velkém útlumu, klesají jí tržby i zisky. „Podle dosavadních zpráv to vypadá, že Nokia teď dostane z každého prodaného iPhonu 11,5 dolaru, což je neuvěřitelná částka,“ řekl Malý.

Trh s mobilními přístroji a zejména s takzvanými chytrými telefony roste závratnou rychlostí. Mezi výrobci ale stejně tak rychle roste i nervozita, že tento trh obsadí někdo jiný.

Igor Maňour, Hanka Shánělová, Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme