Areva slíbila spolupráci na dostavbě Temelína 14 českým firmám

Francouzská společnost Areva dohnala své konkurenty v tendru o dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Stejně jako americký Westinghouse a rusko-české konsorcium Škoda JS a Atomstrojexport podepsala Areva s vybranými českými firmami smlouvy o budoucí spolupráci na dostavbě Temelína, pokud zakázku získá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupce francouzské společnosti Areva Ruben Lazo a generální ředitel Vítkovice Holding Jan Světlík | Zdroj: ČTK

Memorandum o spolupráci podepsala dnes AREVA se 14 českými firmami. Jde převážně o strojírenské podniky. Smlouva jim umožní podílet se eventuálně i na dalších dodávkách technologií pro jaderné elektrárny i mimo Českou republiku.

„Naším cílem není pouze dostavba Temelína. Chceme spolupracovat se všemi českými společnostmi, které se kvalifikovaly, také na mezinárodní úrovni. Podílejí se s námi na projektech ve Finsku, ve Francii, v Anglii a v Číně. Všude vedeme společnou obchodní politiku. Za poslední tři roky jsme měli společný obrat ze zahraničních zakázek přes miliardu korun. A v tom chceme pokračovat,“ uvedl náměstek generálního ředitele Arevy Ruben Lazo.

Prezident Českého strojírenského klastru Jan Světlík zdůraznil, že smlouvy otevírají českým subdodavatelům cestu k zakázkám po celém světě.

„Cílem českých firem je dodávat na celosvětový trh jaderné komponenty. Tato skutečnost nám teď otevírá to, že můžeme podepisovat nejdříve memoranda. Už jsou podepsány všude dohody o utajení. A v zásadě naším cílem je, abychom se dostali na listy dodavatelů,“ řekl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Areva nabídla 14 českým firmám spolupráci na dostavbě Temelína. O tématu jsme mluvili s vládním zmocněncem pro dostavbu Temelína Václavem Bartuškou.

„Pokud ale neproběhne tato úvodní fáze, nikdy v této branži nemůžeme dostat ani poptávku. Čili nemůžeme nikdy nic nabídnout a nikdy nic dodat,“ zdůraznil.

Vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška v Ozvěnách dne upozornil, že zapojení tuzemských dodavatelů sice není podmínkou zakázky, ale při rozhodování o vítězi mnohamiliardového tendru hraje přesto významnou roli.

„Oficiálně to samozřejmě být nemůže, protože podle evropských zákonů nemůžeme preferovat dodavatele z jedné země. Ale samozřejmě, že pro naši vládu od počátku bylo jedním z důležitých bodů to, aby Temelín tři a čtyři přinesl práci také českým lidem,“ vysvětlil.

Všechny evropské země podle něj do jisté míry preferují domácí dodavatele, ale nedělají to oficiálně.

Zatím podle něj nelze říct, jak velký objem ze zakázky by české podniky mohly získat. „Zatím jsou to pouze sliby respektive prohlášení, nabídky dostaneme letos 2. července. Ty se pak budou zhruba rok posuzovat a někdy ve druhé polovině příštího roku by mělo padnout rozhodnutí,“ přiblížil.

Jitka Hanžlová, bre, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme