Audit na Ministerstvu financí má odhalit zbytečné úředníky

Ministerstvo financí bude zřejmě propouštět úředníky. Kolik lidí odejde, záleží na výsledcích auditu, který se tam rozbíhá právě v těchto dnech. S největší pravděpodobností proto resort čeká řada organizačních změn. Snížit by se měl například počet odborů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

audit na Ministerstvu financí

audit na Ministerstvu financí | Foto: Michal Kamaryt

Ministerstvo financí by tak mělo ušetřit část peněz, které momentálně chod instituce spolyká. "Naším cílem je, aby došlo ke zkvalitnění fungování Ministerstva financí, aby se zefektivnila jeho činnost, aby se případně odstranily duplicity v činnostech. Předpokládáme rovněž, že by audit mohl přispět k tomu, aby ministerstvo fungovalo levněji," říká šéf resortu Bohuslav Sobotka.

Audity a následná reorganizace čeká do konce roku 2006 i další ministerstva. Peníze, které resorty ušetří, by pak mohly z části využít samy a část by šla do státního rozpočtu. "Doporučení, které budeme dávat do vlády jako Ministerstvo financí spolu s Úřadem vlády, je, aby část těchto finančních prostředků byla ponechána v úřadech, část byla vrácena zpět do státního rozpočtu. Tedy bude tam efekt úspory v nákladech, které mají jednotlivé rezorty, a jednak část těchto finančních prostředků budou moci rezorty použít na zvýšení svých mzdových fondů."

Podobný audit jako ten, který teď probíhá na našem Ministerstvu financí, má už za sebou také stejný resort na Slovensku. Třetina zaměstnanců se tam ukázala jako zbytečná. "Když vám odejdou ze systému 30 procent lidí a 40 je bodů, kterými musí musí procházet všechny materiály na připomínkování, tak se výrazně zrychlí chod celého úřadu a výrazně zjednoduší práce," říká vedoucí úřadu Ministerstva financí Slovenské republiky Jana Červenáková.

Audit na českém ministerstvu financí skončí za půl roku. Organizační změny tam začnou platit příští rok v lednu.

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme