Automobilky asi budou propouštět (a hodně)

Automobilový průmysl v Česku letos a začátkem příštího roku zřejmě propustí až 10 tisíc lidí. Původní odhady předpokládaly propouštění pouze 2 a půl až 3 tisíc zaměstnanců. Podle odborníků pocítí dopady finanční krize víc dodavatelé autodílů než samotné automobilky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Auto v provozu | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Ředitel Sdružení automobilového průmyslu Antonín Šípek vysvětluje, proč byly původní odhady tak nízké: "Tyto údaje vyplývají z toho, jak se vyvíjel kurs koruny k euru. Pak přišla ekonomická recese, řada firem musí snižovat výrobu. Odhad se tedy zvýšil z 2 a půl na 10 tisíc lidí, kteří by mohli být propuštěni na konci tohoto a začátku příštího roku. Záleží na tom, jak hluboká tato ekonomická recese bude, pokud se ještě prohloubí, tak toto číslo by mohlo být naplněno."

Chystané propouštění v našem automobilovém průmyslu sledují se znepokojením i odbory. Podle předsedy svazu KOVO Josefa Středuly by měly svůj díl odpovědnosti nést také managementy jednotlivých firem: "Určitě budeme činit vše pro to, aby dopady byly na všechny - nejen na zaměstnance, ale i na manažery a stejně tak na majitele. Jestli někdo bude chtít snižovat mzdy zaměstnanců, tak bude muset pravdivě přiznat, jaké byly nárůsty mezd u manažerů nebo jaké byly nárůsty profitů pro majitele."

Mladoboleslavská automobilka, kde se vyrábějí škodovky, už zastavila na týden práci. Další přerušení výroby zasáhne podnik dva týdny v prosinci. A mluví se i o možnosti nevyrábět škodovky i nějaký čas v listopadu.

Neradostné vyhlídky stojí i před věhlasnými německými automobilkami. Krize prý ohrožuje tisíce pracovních míst v v tamních podnicích, vyrábějících auta. Automobilka Daimler se už rozhodla na plných pět týdnů zastavit výrobu. Také například automobilka Opel, která patří americkému General Motors, dočasně zastavila výrobu v polské továrně.

Celý automobilový průmysl na starém kontinentu teď žádá od Evropské komise 40 miliard eur půjček. Jeho představitelé argumentují, že v současné hospodářské krizi nemohou dostát závazku na vývoj ekologičtějších vozů.

Situaci v automobilovém průmyslu jsme se podrobně věnovali v Radiofóru. Záznam pořadu najdete ve vašem Rádiu na přání!

Jan Herget, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme