Automobilky v Česku letos oproti původním odhadům vyrobí asi o čtvrt milionu aut méně

Tuzemské automobilky letos vyrobí zhruba o čtvrt milionu osobních vozidel méně, než počítaly. Sdružení automobilového průmyslu oznámilo, že pro automobilky i jejich dodavatele to bude znamenat ztrátu 200 miliard korun. Za omezení výroby může nedostatek čipů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výrobní hala společnosti Opel v Eisenachu

„My jsme na začátku roku očekávali, že by se mělo v letošním roce vyrobit zhruba 1,3 milionu vozidel,“ popsal plány před krizí mluvčí Sdružení automobilového průmyslu Vojtěch Severín. (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„My jsme na začátku roku očekávali, že by se mělo v letošním roce vyrobit zhruba 1,3 milionu vozidel,“ popsal plány před krizí mluvčí Sdružení automobilového průmyslu Vojtěch Severín. „Ta čipová krize víceméně vznikla nejen na základě covidu, ale i některých dalších událostí, třeba že vyhořela továrna v Japonsku,“ dodal.

Trh s automobily stagnuje. Na vině jsou především zavřené továrny v jihovýchodní Asii a nedostatek čipů

Číst článek

Útlum výroby automobilek má dopad i na tuzemské dodavatele jednotlivých dílů, a to například těch plastových. Jedním z nich je i závod Montix v Mohelnici.

„Museli jsme omezit výrobu, to znamená minus deset lidí na každé směně. Dále jsme ještě museli vyhlásit částečnou nezaměstnanost – to znamená, že z pěti pracovních dnů máme dny čtyři,“ komentoval situaci ředitel mohelnického závodu Montix Jakub Jurůj. 

Kvůli nedostatkům čipů a pozastavení výroby požaduje po vládě Sdružení automobilového průmyslu opětovné spuštění programu Antivirus, v rámci kterého pracovníkům na mzdy přispívá stát.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme