Až 25 tisíc zaměstnanců po celém světě propustí největší evropská banka HSBC

K rozsáhlé restrukturalizaci sáhla britská banka HSBC. Největší evropský bankovní dům chce snižovat náklady na provoz a tak bude hromadně propouštět. Po celém světě má přijít o práci až 25 tisíc lidí, tedy desetina všech zaměstnanců banky. Dalších tisíců zaměstnanců se pak banka chce zbavit prodejem některých svých divizí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Banka HSBC vedla podle novinářů černá konta a kryla daňové úniky | Zdroj: Reuters

Nejvíc se má propouštět ve Spojeném království, kde se škrty dotknou investičního i retailového bankovnictví. O práci má přijít každý šestý z 48 tisíc britských zaměstnanců HSBC. Banka doufá, že do roku 2017 sníží náklady na provoz o zhruba 125 miliard korun.

HSBC, která se v posledních letech zapletla do několika skandálů s manipulacemi sazeb nebo s napomáháním k daňovým únikům, prodá své ztrátové divize v Turecku a v Brazílii.

Součástí plánu jsou také úvahy o přestěhování londýnského sídla HSBC, řekl BBC bankovní expert Kevin Mountford.

Podle něj se náklady na provoz ve Spojeném království v posledních letech dramaticky zvýšily, stejně jako různé poplatky, a tak je logické, že banka zvažuje návrat do jihovýchodní Asie, kde má své původní kořeny.

Někteří experti vidí v oznámení určitý vzkaz britské vládě. Stěhování centrály banky z Londýna do Hongkongu ale není ještě hotová věc. Definitivně bude jasno do konce roku.

Na hongkongské burze po zveřejnění záměru stoupla cena akcií HSBC o dvě procenta, posléze se ale vrátila na původní hodnotu.

Banka HSBC má pobočky také v České republice. Jestli se ale bude propouštění týkat také jejich zaměstnanců, zatím jejich vedení nesdělilo.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme