Babišův majetek narostl o 62 miliard korun, spočítal Forbes. Polepšili si i miliardáři z energetiky

Stovka nejbohatších lidí v Česku na loňský a letošní rok s rekordní inflací a nejvyššími cenami energií v historii nebude vzpomínat nijak chmurně. Celkově se jejich majetek totiž zvýšil, jak vyplývá z nového žebříčku nejbohatších lidí v zemi za rok 2023. Už po jedenácté ho sestavil magazín Forbes.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš se snaží na všechny odpovídat. Když je unaven ...

„Andrej Babiš si opravdu hodně polepšil, a to jsme byli při výpočtu hodnoty jeho majetku hodně při zemi. Zkrátka rok 2022 byl pro něj velmi výnosný, nejlepší v historii, a proto takto narostl,“ vysvětlil Šimůnek | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Mezi stovkou nejmajetnějších jsou letos čtyři nováčci. Celkové jmění sta nejbohatších Čechů dosahuje zhruba 2,5 bilionu korun. V minulém žebříčku ovládali 2,1 bilionu korun.

Pořadí se letos změnilo také v první desítce. „Nejenže se mírně proměnilo pořadí, ale objevila se v ní také dvě nová jména,“ uvedl šéfredaktor magazínu Forbes Petr Šimůnek. Jde o zbrojaře Michala Strnada, kterému patří zbrojovka Czechoslovak Group, a majitele hydroenergetické firmy Energo-Pro Jaromíra Tesaře. V pořadí jim patří 9. a 10. místo.

Prozatím neohroženou jedničkou podle Šimůnka nadále zůstává vdova po zesnulém podnikateli Petru Kellnerovi a dědička impéria PPF Renáta Kellnerová s rodinou. Hodnotu jejich majetku Forbes spočítal na 378 miliard korun, což je ale meziroční pokles o necelých pět miliard korun. Důvodem je pokles zisku PPF.

Kellnerové, která má ve skupině zhruba 60 procent a ostatní patří dětem, dýchá na záda čím dál více bývalý partner její dcery, Daniel Křetínský. Jeho jmění časopis spočítal na 210,9 miliardy korun, zatímco loni to bylo ještě necelých 119 miliard korun a patřilo mu až 4. místo žebříčku.

Křetínský spoluvlastní energetickou skupinu EPH. I další muži v pořadí působí v energetice, jsou jimi Karel Komárek, majitel investiční skupiny KKCG, a Pavel Tykač, vládce skupiny Sev.en.

Nejbohatší v Česku je Kellnerová. Mezi dolarovými miliardáři je podle žebříčku Forbes 11 Čechů

Číst článek

Právě zisky a tím i hodnota majetku v případě Daniela Křetínského a Pavla Tykače těží ze situace v energetice. „Jejich čísla vystřelila hodně nahoru, kolegové v Americe tomu ani nechtěli věřit, ale je to opravdu tak,“ uvedl Petr Šimůnek z Forbesu, který vychází v licenci stejnojmenného amerického magazínu a používá k výpočtu majetku společnou metodiku.

Páté místo si letos udržel s majetkem přes 170 miliard korun expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který přes svěřenské fondy ovládá potravinářsko-chemický kolos Agrofert. Loni mu k páté příčce přitom stačilo jen 108 miliard.

„Andrej Babiš si opravdu hodně polepšil, a to jsme byli při výpočtu hodnoty jeho majetku hodně při zemi. Vliv měl rekordní hrubý zisk EBITDA ve výši 31,5 miliardy korun. Zkrátka rok 2022 byl pro něj velmi výnosný, nejlepší v historii, a proto takto narostl,“ vysvětlil Šimůnek.

Čtyři nováčci

Mezi stovku finančně nejúspěšnějších českých občanů letos Forbes zařadil čtyři nováčky. Nejvýše se z nich na dělené 57. až 60. pozici umístila dvojice Otakar Šuffner a Marek Vašíček, zakladatelé tradingové společnosti FTMO, jejichž majetek se odhaduje na 8,8 miliardy korun, stejně jako v případě Martina Vohánky (Eurowag) a Jiřího Dragouna (Tipsport).

Dalšími novici v žebříčku jsou Aleš Graf (6,7 mld. Kč), zakladatel Centropolu, jednoho z prvních alternativních obchodníků s energiemi, a Lucie Večeřová, dědička zemědělské společnosti Agro-Měřín (6 mld. Kč).

Nejbohatší Češkou zůstává Renata Kellnerová. Forbes zveřejnil žebříček stovky nejbohatších Čechů

Číst článek

Uzávěrka údajů, ze kterých letos Forbes při sestavování žebříčku nejbohatších Čechů vycházel, byla 22. září 2023. To se týká především přepočtů kurzu měn, cen akcií či dluhopisů. Čísla v žebříčku jsou tedy odrazem stavu věcí k tomuto datu.

Forbes podle Šimůnka v naprosté většině případů jmění českých miliardářů řeší přímo ve spolupráci s nimi, tedy těmi, jimž patří. Zároveň při výpočtu vychází z veřejně dostupných informací o firmách, které vlastní, a konzultuje data s generálními i finančními řediteli.

Vychází také z auditovaných uzávěrek a hodnoty akcií na burzách. „Sledujeme, jak se podobným společnostem daří v Evropě a ve světě, za kolik se podobné firmy v nedávné minulosti prodaly. Díváme se na cash flow,“ vysvětlil Šimůnek.

Celkem jedenáct Čechů se letos na jaře dostalo i do výběru amerického Forbesu nejmovitějších lidí světa. Z Polska se do této sestavy propracovali podle Šimůnka jen čtyři lidé a ze Slovenska dva.

Jana Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme