Babiš považuje za priority příštího rozpočtu zrušení superhrubé mzdy, důchody a investice

Za priority rozpočtu na příští rok, o kterém v úterý bude jednat s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO), označil premiér Andrej Babiš (ANO) zrušení superhrubé mzdy, zvýšení důchodů a investice. Chce navýšit rozpočty na výstavbu dopravní infrastruktury a sportu. Řekl, že na ministerstvo financí proto byli pozvání i ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) a předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš

„Dluh letos nebude vyšší, než byl, když jsem v lednu 2014 přišel do této budovy,“ uvedl premiér Babiš s odkazem na své působení v křesle ministra financí | Zdroj: Úřad vlády ČR

Maximální výška deficitu pro příští rok je podle Babiše dána rozpočtovými pravidly. Vláda podle něj bude hledat cestu, jak stát zásadně nezadlužit.

Při příchodu na ministerstvo financí hájil i letošní hospodaření s rekordním schodkem 500 miliard korun. „Dluh letos nebude vyšší, než byl, když jsem v lednu 2014 přišel do této budovy,“ uvedl s odkazem na své působení v křesle ministra financí.

Schodek rozpočtu stoupl v červenci na 205 miliard, jedná se o dosud nejhorší výsledek

Číst článek

Rozpočet na příští rok bude poznamenán dopady šíření koronaviru. Ministerstvo financí zatím nesdělilo výši schodku, s nímž v rozpočtu na příští rok počítá.

Schillerová už dříve uvedla, že příjmy a výdaje rozpočtu sestaví na základě makroekonomické prognózy, kterou úřad vypracuje na počátku září. Už dříve uvedla, že mimo jiné chystá plán úspor, ale ty odhaduje v řádech jednotek, nikoli desítek miliard.

„Jsme rozpočtově odpovědní. Našetřili jsme, teď máme pocit, že ekonomiku musíme podpořit, držet zaměstnanost, dát lidem přímo peníze, aby to uviděli na výplatní pásce,“ uvedl. Zrušení superhrubé mzdy je podle něj tématem číslo jedna.

Vláda podle něj určitě splní závazek devatenáctiprocentní daně z příjmů, připustil, že hovořil i o snížení na 15 procent. „Znovu opakuji, že bych si přál, aby to bylo 15 procent, protože kdybychom měli těch 19, tam by došlo k navýšení daně u živnostníků. My ale daně navyšovat nechceme, proto se přikláním k těm 15 procentům,“ uvedl.

Výstavba železnic a dálnic

Proti snížení daně na 15 procent jsou kvůli vysokému výpadku státních příjmů i komunisté, kteří vládu dlouhodobě podporují. „Já nevím, jestli je to 90 miliard, musí se to spočítat, my jsme s paní ministryní mluvili o sumě 73 miliard,“ uvedl.

Ekonomika letos podle bankovní asociace klesne o 7,5 %, prognóza nepočítá s druhou vlnou epidemie

Číst článek

V případě investic plánuje premiér navýšit rozpočty na výstavbu železnic a dálnic. Rozpočet sportu by měl stoupnout na 11,8 miliardy korun. S Hniličkou chce v úterý jednat o způsobu kofinancování velkých sportovních stadionů, představuje si třetinový podíl státu, krajů a obcí.

Premiér zopakoval, že plánuje i zvýšení důchodů, nechtěl ale předjímat zda o zákonem danou valorizaci, nebo víc. „Důchody jsou stále nízké, je třeba vymyslet, jak navyšovat,“ uvedl.

Úterní jednání vnímá jako konzultace, u nichž se nedá „čekat velké závěry“. Jak bude stát zacházet s platy zaměstnanců ve veřejné sféře, nechtěl předjímat. Vláda v tomto případě bude čekat na makroekonomickou prognózu, která bude hotova počátkem září.

Podle schváleného zákona o předložení státního rozpočtu na příští rok letos vláda může poslat zákon o státním rozpočtu na příští rok sněmovně až do konce října, běžný termín je konec září. Sněmovna by o něm měla jednat v listopadu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme