Babišův návrh státního rozpočtu reaguje pouze na připravované a schválené zákony, tvrdí Sobotka

Návrhy ministerstva financí ohledně státního rozpočtu na rok 2018 jsou jen reakcí na schválenou nebo připravovanou legislativu. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). První návrh rozpočtu na příští rok představil v pondělí na tiskové konferenci ministr financí Andrej Babiš (ANO). Podle něj rozpočet na příští rok počítá s růstem důchodů, platů, sociálních i nemocenských dávek nebo růstem rozpočtu ministerstva obrany.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exremiér Bohuslav Sobotka z ČSSD | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„To, co dnes pan ministr Babiš představil, je reakce na z valné většiny schválené zákony, které musí rozpočet zohlednit," uvedl Sobotka. Dodal, že vláda rozpočet do konce září schválí a pošle poslancům. Po podzimních volbách do Poslanecké sněmovny tak ale podle něj bude muset učinit ještě jednou.

Návrh rozpočtu nyní totiž počítá se zákony, které ještě nejsou schválené a jsou v legislativním procesu. „S volbou nové sněmovny všechny projednávané zákony padají pod stůl. Předpokládám, že rozpočet předložíme do sněmovny znovu po volbách a bude to rozpočet vypracovaný touto vládou," uvedl premiér. Nyní podle Sobotky vládu čeká několikaměsíční debata o struktuře výdajů, diskuse se povede mimo jiné o investičních programech a čerpání evropských peněz.

Babiš představil návrh rozpočtu. Počítá s růstem platů, důchodů i dávek

Číst článek

Důchody by podle nynějšího návrhu rozpočtu měly příští rok stoupnout o zhruba 500 korun měsíčně, což si vyžádá proti letošku navíc 21,6 miliardy korun. Návrh dále počítá s navýšením o 21,8 miliardy korun u platů ve státní sféře. Rozpočet ministerstva obrany by měl stoupnout o 5,4 miliardy na 57,9 miliardy korun.

Stejně tak by měly podle návrhu ministerstva financí stoupnout platy v sociálních službách. „Sociální pracovníci si určitě zaslouží vyšší ohodnocení. Proto jsem v loňském roce při projednávání návrhu státního rozpočtu navrhovala, aby jim od státu směřovalo o 226 milionů korun na vyšší platy. Načasování takto razantního zvýšení o 24 procent, o kterém slyšíme těsně před volbami, ukazuje, že se jedná pouze o snahu koupit si voliče," uvedla místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová.

„Nechápu, proč to současná vláda výrazněji neprosazovala hned od svého nástupu, neboť sociálním pracovníkům v prvním roce svého mandátu přidala jen 3,5 procenta," dodala.

První návrh rozpočtu ministerstva financí na příští rok počítá s deficitem 50 miliard korun, s výdaji 1,342 bilionu korun a s příjmy 1,292 bilionu korun. Letošní rozpočet je schválen se schodkem 60 miliard korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme