Bagdád oznámí detaily tendru na plynová pole

Irák dnes oznámí detailní podmínky tendru na tři plynová pole na svém území. Ta skrývají podle dostupných odhadů 11,2 bilionu kubických metrů zemního plynu a patří tak stejně jako celá země k nejbohatším v oblasti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásobníky na plyn | Foto: Comstock Images

I proto irácké ministerstvo energetiky počítá s tím, že se o nyní nabízené zdroje popere na 45 zahraničních společností, pro které bude mimo jiné lákadlem snaha Evropy zbavit se závislosti na ruském plynu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Možnosti trhu s plynem v Evropě rozebral ve Světě o deváté analytik společnosti Ena Vladimír Štěpán

Na jedné straně nestabilní politická i bezpečnostní situace. Na té druhé zájem Číny a snaha Evropy najít alternativu k ruskému plynu. Analytik společnosti Ena Vladimír Štěpán připomněl, že jde o příspěvek ke zvýšení nezávislosti zdrojů plynu, nicméně objem bude omezený.

„Jsou tady i další problémy, zdroje jsou na jihu Iráku a i když je vybudována infrastruktura na sever, vede přes území obývané Kurdy a ústí až na východě Turecka.“ Nadějně Štěpán vidí možnost napojení na plynovod Nabucco.

Připomněl také záměr Evropské unie do 15 - 20 let mají být dvě třetiny potřeb zemního plynu Evropy kryty zkapalněným plynem, který se dá snadněji dovážet.
„Původní strategická závislost na Nabuccu se snížila,“ uvedl Štěpán.

Ceny plynu budou podle něj záviset na možnostech přebytku plynu na evropských trzích.. „A také, jak se dál budou vyvíjet ceny ropy a kurs koruny.“

Milan Kopp, Roman Chlupatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme