Banány by mohly být do několika let levnější

Banány dovážené do Evropy ze zemí Latinské Ameriky by mohly do několika let zlevnit. Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili obchodní dohodu o snížení dovozních cel na banány z této oblasti. Dosud bylo toto ovoce z latinskoamerických zemí znevýhodněné proti banánům z bývalých evropských kolonií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Banánový trs | Foto: Zuzana Šmejkalová

Dovozní clo na banány z oblasti Latinské Ameriky postupně klesne ze 176 na 114 eur za tunu. Tyto exotické plody by tak měly na evropském trhu zlevnit. K poklesu cen ale může dojít až během několika let. Na cílovou úroveň se mají cla dostat v roce 2017.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL Jan Březina v pořadu Stalo se dnes

„Kromě toho byly nedávno uzavřeny dvoustranné dohody EU s Kolumbií, s Peru a také se střední Amerikou a ty obsahují postupné snížení dovozního cla na banány až na úroveň 75 eur za tunu v roce 2020,“ potvrdil poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL Jan Březina.

Snížení cel je výsledkem dlouholetého sporu, kdy se Evropské společenství v 90. letech rozhodlo zvýhodnit dovoz zemědělské produkce z bývalých kolonií v Africe, Karibiku a Tichomoří.

Pří kolem nerovného postavení dodavatelů banánů z různých částí světa se dokonce zabývala Světová obchodní organizace. Evropská unie čelila obvinění z porušování jejích pravidel.

Podle Březiny EU počítá i s odškodněním pro bývalé kolonie. „Aby je to tolik nebolelo, tak se počítá s kompenzací ve výši asi 200 milionů eur, aby se tyto státy mohly investicemi připravit na ostřejší konkurenční boj,“ dodal europoslanec Březina.

Pavel Novák, Igor Maňour, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme