Za manipulaci se sazbou LIBOR zaplatí britská banka HSBC pokutu 100 milionů dolarů

Britská bankovní společnost HSBC Holdings Plc. zaplatí ve Spojených státech 100 milionů dolarů (tj. přes dvě miliardy korun) za ukončení sporu se soukromými investory kvůli obvinění z manipulace s klíčovou Londýnskou nabízenou mezibankovní úrokovou sazbou (LIBOR). HSBC je čtvrtou bankou, která v USA uzavřela podobnou dohodu, uvedla agentura Reuters.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova britské banky HSBC v Hongkongu | Foto: Bobby Yip | Zdroj: Reuters

Předběžná dohoda týkající se obchodů na volně regulovaném přepážkovém trhu (OTC) musí být ještě schválena soudem. Předchozí dohody s OTC investory dosáhly hodnoty 490 milionů dolarů – a to 120 milionů pro Barclays Plc., 130 milionů pro Citigroup Inc. a 240 milionů dolarů pro Deutsche Bank AG.

Britské banky praly roky špinavé peníze z Ruska. Zapletený je i Putinův bratranec, píše Guardian

Číst článek

LIBOR je globálně využívanou sazbou, od níž se odvozují úroky pro značné množství soukromých i veřejných transakcí v řádu stovek bilionů dolarů. Banky ji používají k definování úroků pro úvěrové karty, hypotéky, studentské půjčky apod., jakož i k určování nákladů vzájemných výpůjček.

Pozornost veřejnosti se na LIBOR obrátila v roce 2012, kdy vyšly najevo rozsáhlé manipulace s referenčními sazbami. Velké banky v době finanční krize v letech 2007–2009 s tichým souhlasem vlád a centrálních bank hlásily nižší sazby, než za jaké si byly schopny půjčovat, aby jim nehrozily existenční problémy.

Nedostatečné kontroly nad stanovováním sazby LIBOR a dalších referenčních sazeb v té době využívali i někteří obchodníci a další zaměstnanci bank k tomu, aby manipulovali se sazbami pro osobní prospěch.

Investoři obvinili 16 bank ze spiknutí za účelem manipulací s LIBOR. První procesy začaly v roce 2011 a pokuty, které banky musely ve sporu se státními úřady zaplatit, zatím dosáhly výše devíti miliard dolarů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme