Levné hypotéky končí, banky zvedají úrokové sazby každý měsíc. Růst bude pokračovat i příští rok

Některé banky už nabízejí úrok u hypoték nad tři procenta. Zatím jde sice spíš o výjimky, přesto je to potvrzení toho, že doba levných půjček definitivně skončila. Podle očekávání ekonomů i dřívějších prohlášení guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, bude navíc růst úrokových sazeb pokračovat i v příštím roce.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doba levných půjček končí, úrokové sazby porostou i příští rok | Foto: Reuters

U zdražování hodně záleží na délce fixace, tedy platnosti úrokové sazby. V poslední době jsou populární pětileté a desetileté fixace. Ty jsou v současnosti levnější než roční nebo tříleté fixace. I tak se ale jejich úrokové sazby nejčastěji pohybují okolo 2,5 %.

Lidé využívají krátkodobé fixace v mnohem menší míře než dříve. Právě jednoleté fixace zdražily nejvýrazněji. Například Česká spořitelna nabízí úrok více než 3,5 %. Stejně jako ČSOB, podobně také Hypoteční banka. Ještě vyšší sazbu má společnost Expobank – konkrétně přes 4,25 %.

Konec levných hypoték. Banky začaly zvyšovat úrokové sazby, zamíří až ke čtyřem procentům

Číst článek

„Banka tuší, že už u ní klient pravděpodobně moc dlouho nebude, protože jednoletá fixace má smysl jen v tom případě, kdy očekáváte, že hypoteční úvěr dříve splatíte. A proto některé banky – jejich sazby – se tak v některých případech mohou pohybovat na čtyřech až pěti procentech,“ vysvětluje Radiožurnálu důvody tak vysokých sazeb hlavní analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

Očekává se další růst

Ekonomové předpokládají, že úroky u hypotéky například kolem pěti procent – jak to bylo v minulosti běžné – se už nevrátí. Přesto se ale očekává další růst. Záleží také na krocích České národní banky. Jejím záměrem je vrátit sazby do tří let ke třem procentům. V současnosti je přitom základní úroková sazba půl procenta.

Ochota lidí vzít si hypotéku ale zatím výrazně nepolevuje. Problém spíš nastává v tom, že na trhu je nedostatek nemovitostí. Ty, které jsou k dispozici, se zase stávají cenově nedostupnými. Třeba na koupi průměrného pražského bytu je podle společnosti KPMG zapotřebí dvanáct ročních platů. V hledáčku proto mají byty hlavně zahraniční investoři.

„Když vidíme velký růst cen, tak je potřeba si uvědomit, že ceny v západních městech jsou ještě vyšší. Z pohledu zahraničních investorů se pořád jedná – hlavně pokud se bavíme o Praze – o atraktivní investici,“ říká partner poradenské společnosti KPMG Pavel Kliment.

A nejde jen o byty. Zahraniční investoři v Česku stále častěji nakupují také pozemky, kancelářské prostory nebo logistické haly.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme