Síť bankomatů v Česku se rozrůstá. V některých si lidé nově peníze vybírají přímo z auta

Bankomatů v Česku přibývá. A to i přesto, že podle statistik zákazníci častěji platí kartou. Podle Sdružení pro bankovní karty je dnes po celé republice přes pět a půl tisíce bankomatů. Přístroje získávají nové funkce a postupně tak zastávají práci lidí na přepážkách.

Reportáž Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Jsem u pražského metra Budějovická, v areálu nákupního střediska. Kolem mě - ve vzdálenosti asi padesáti metrů - je celkem pět bankomatů. Každý patří jiné bance.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž

„Stojíme před moderním typem bankomatu. Vlastně nestrkáte kartu do žádného otvoru, kde by mohla být nainstalovaná třeba čtečka, která vám bude snímat údaje o vaší kartě. Tím pádem předcházíte takzvanému skimmingu, což je vlastně jeden z nejčastějších pokusů o podvod,“ říká Radiožurnálu Lukáš Kropík, mluvčí České spořitelny, která má největší síť bankomatů v Česku.

Ty už zčásti nahrazují služby pracovníků na přepážkách bank. Kromě jednorázových plateb si přes obrazovku lidé zřídí třeba trvalé příkazy nebo si vloží peníze na účet.

„V minulosti jsme přistoupili k redukci naší pobočkové sítě. Denně registrujeme přes 200 tisíc výběrů, což znamená přibližně 160 výběrů za minutu,“ pokračuje.

Chcete půjčku? Banka vám prozkoumá mobil. Máte ale právo vědět, co se o vás dozvěděla

Číst článek

Bezkontaktní bankomaty

Za poslední rok počet bankomatů zdvojnásobila například společnost Air Bank. Podle mluvčí Jany Karasové se tak firma snaží obstát v konkurenčním boji bankovních domů.

„Novinkou, kterou teď chystáme, jsou výběry z bezkontaktních bankomatů pomocí chytrého telefonu,“ řekla.

Ve svém mobilu zapínám aplikaci, která mi vyhledává nejbližší bankomat v okolí. GPS navigace mě navádí a ukazuje, že v okruhu tří kilometrů je víc než 200 bankomatů.

Právě na řidiče myslí například Komerční banka. Takzvaně „po americku“ si totiž lidé můžou vybrat peníze přímo od volantu, aniž by museli k bankomatu chodit.

Podle mluvčího Komerční banky Michala Teubnera si na novinku klienti zatím zvykají. „Celkový objem přesáhl 10 milionů korun. Ta bilance je trochu nižší.“

Takzvaný drive-up bankomat by se ještě letos měl objevit také v Hradci Králové.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme