Bankovky v hodnotě 50 korun bez velkého zájmu definitivně došustily

Už neplatná bankovka se Svatou Anežkou Českou definitivně končí svou éru. 31. březen je poslední možností, jak ji vyměnit v běžné bance. Přitom to není tak dávno, co do našich peněženek naplno prorazila padesátikoruna kovová. Zapátrali jsme v archívu a díky tomu si můžeme připomenout, že to nebylo úplně jednoduché.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Neplatné papírové padesátikoruny | Foto: ČNB

Největší česká dvoubarevná mince má v průměru téměř 3 cm je ověnčená světovou cenou za nejlepší oběživo. Než si ale našla cestu do peněženek a pokladen, stávaly se v obchodech nejrůznější věci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběh platidla s portrétem Svaté Anežky České připomíná redaktor Martin KnitL

V únoru 2006 se lidé dokázali dokonce kvůli kovové padesátce i pohádat: „Manžel byl včera v trafice a prodavačka mu odmítla tu padesátikorunu vzít, byla na něj hrubá a manžel nakonec odešel s nepořízenou,“ líčí jedna z obyvatelek Ostravy incident. Majitel této trafiky se tehdy nakonec omluvil s tím, že mu onu minci nechtěli na poště, ani v bance vzít.

Dnes už to může vypadat jako závan pamětnických filmů. Padesátikorunová mince si pak rychle a automaticky své místo na slunci našla. Stejně jako kovová dvacetikoruna šmahem vytlačila bankovku s Přemyslem Otakarem I.

Možná se stejná situace bude opakovat, až budeme mít v kapse mince stokorunové.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme