Bankovní rada bude jednat o sazbách, podle analytiků je nezmění

Bankovní rada České národní banky dnes bude jednat o úrokových sazbách. Na jedné straně pomyslných vah rozhodování bude mít signály o inflačních tlacích v českém hospodářství, na druhé misce zpevňující měnu a ne příliš rovnoměrné ekonomické oživení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká národní banka. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš si myslí, že důvody pro zvýšení úrokových sazeb ještě nenastaly.

„Česká národní banka ponechá opět pravděpodobně úrokové sazby beze změny. Na jedné straně vidíme rostoucí inflační očekávání, na straně druhé je ale vidět, že ekonomika oživuje nerovnoměrně a inflační tlaky jsou čistě dovážené. To znamená, že si je dovážíme ve vyšších cenách benzínu a potravin,“ řekl Jan Bureš.

Přehrát

00:00 / 00:00

O úrokových sazbách mluvil na Rádiu Česko ekonom Jan Čermák

To jsou podle něj věci, které Česká národní banka nedokáže sama ovlivnit, a proto se domnívá, že sazby by mohly ještě zůstat na rekordně nízkých úrovních.

Stejný názor má i ekonom ČSOB Jan Čermák. Zároveň ale tvrdí, že se utažení měnové politiky přiblížilo.

„Sazby jsou na historickém dně, takže každý měsíc nás přibližuje k tomu, že jednoho dne centrální banka bude muset sazby zvýšit. Prognóza naší banky počítá s tím, že k prvnímu zvýšení by mělo dojít na počátku srpna,“ uvedl Čermák.

Ačkoliv česká inflace je nižší než v okolních zemích, ČNB podle něj nakonec bude muset brát v potaz měnovou politiku Evropské centrální banky.

„Tím, jak se zvyšují sazby v eurozóně a rozevírá se takzvaný úrokový diferenciál, tak atraktivita koruny bude nižší, a tím pádem již nebude posilovat, spíše oslabovat. Časem, pokud by koruna výrazně oslabila, na to ČNB musí reagovat úrokovými sazbami,“ podotkl Čermák.

Jitka Hanžlová, Roman Chlupatý, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme