Banky eurozóny musí splatit téměř půl bilionu eur

Banky v eurozóně musí ve čtvrtek splatit Evropské centrální bance 442 miliard eur, v přepočtu tedy přibližně 11,4 bilionu korun. Ve čtvrtek totiž vyprší platnost programu jednoletého úvěrového programu, ze kterého si banky mohly půjčit na zvýšení své likvidity. Evropská centrální banka se tento úvěrový rámec rozhodla neprodloužit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie     | Foto: Tiskový servis Evropské komise

„Pokud se podíváme rok zpátky, kdy Evropská centrální banka tyto neobvyklé půjčky s dlouhou dobou splatnosti poskytla, zdůvodňovala to rozhýbáním finančních trhů. Tehdy panovala velká nedůvěra v souvislosti s finanční a ekonomickou krizí,“ říká Oldřich Šoba z Mendelovy univerzity v Brně a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O důsledcích splátky úvěru bank eurozóny Evropské centrální bance mluvil na Rádiu Česko Oldřich Šoba z Mendelovy univerzity v Brně

„Nyní splatnost těchto nadstandardních půjček uplynula, hlavní důvody již pominuly a proto Evropská centrální banka chce logicky své peníze zpátky.“

„Dané subjekty budou muset získávat peníze více na mezibankovním trhu. Otázkou ale je, zda a jak těžce se některé banky k penězům na tomto trhu dostanou. Osobně ale krok Evropské centrální banky vítám, protože pokračování v této politice by určitě nebylo systémové a působilo by to na deformaci celého trhu,“ uvádí Šoba.

Evropské akcie z tohoto důvodu klesly až o dvě procenta. „Trhy se logicky bojí dalších kostlivců ve skříni. Některé banky by se totiž mohly dostat do problémů s likviditou. Problémy ale musejí vyjít na povrch a musí se začít řešit. Jinak by šlo jen o drahé oddalování problému,“ dodává ekonom Šoba.

Člen Rady guvernérů ECB Christian Noyer se pro agenturu Reuters vyjádřil v tom smyslu, že banky uhrazením pohledávky neztratí svoji likviditu, ani zcela nezaniknou, ale budou trpět.

Podle Oldřicha Šoby tímto krokem euro dlouhodobě získá, v krátkodobém horizontu to ale může bolet.

Roman Chlupatý, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme