Banky mají sdílet informace o útocích a bezpečnostních incidentech, souhlasí vláda

Banky a Česká národní banka by měly sdílet zprávy o internetových útocích a incidentech. Předávat si také mají informace o přijatých opatřeních, jak takovým útokům zabránit. Počítá s tím novela zákona o bankách, kterou během dnešního jednání podpořila vláda.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká národní banka

Česká národní banka | Foto: Filip Jandourek

„Návrhem zákona se zavádí zcela nová právní úprava sdílení informací o kybernetických útocích mezi relevantními subjekty na finančním trhu," uvádí předkládací zpráva.

Cílem je vytvořit preventivní nástroj v kybernetické bezpečnosti a omezit tak rizika škod plynoucích z těchto útoků, píše se dál v materiálu.

Součástí systému sdílení informací bude povinné hlášení o kybernetických bezpečnostních incidentech, včetně přijatých opatření. Dále banky budou moci dobrovolně hlásit tzv. kybernetické bezpečnostní události, opět včetně přijatých opatření.

Novela dále sjednocuje terminologii. Pojmy, jako je podnikání, provozování, poskytování služeb, jsou nahrazeny pojmem výkon činnosti. Dále zákon uvádí do souladu s dalšími zákony úpravu řídicích a kontrolních systémů, což spočívá především ve formulačních změnách, doplnění úpravy personálního vybavení a přeskupení některých ustanovení v zákoně.

Jednodušší přeshraniční podnikání úvěrových institucí?

Zákon také zjednodušuje přeshraniční podnikání úvěrových institucí. Česká národní banka již nebude podle návrhu zahajovat správní řízení v případě, že úvěrová instituce pro to splňuje zákonné podmínky, ale pouze tehdy, když shledá, že podmínky pro podnikání v jiném členském státě splněny nejsou. Centrální banka by rovněž měla mít pravomoc dohlížené úvěrové instituci uložit jako sankci za určitých podmínek změnu auditora.

Další změny se týkají možného financování provozních nákladů Garančního systému finančního trhu nebo zrušení některých ustanovení v návaznosti na přijetí zákona o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu.

„Důvodem předložení zákona je objektivní potřeba uvést stávající právní úpravu do souladu s ostatními sektorovými zákony, novým občanským zákoníkem a zákonem o obchodních korporacích, zpřesnit znění některých ustanovení, zrušit ustanovení, která pozbyla významu, a provést některé terminologické úpravy za účelem zkvalitnění textu zákona a opravit některé chyby," uvádí ministerstvo financí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme