Banky v zahraničí vyšetřuje kvůli manipulaci s cenami zlata švýcarský antimonopolní úřad

Deutsche bank, HSBC, Barclays nebo třeba Morgan Stanly - z obrů mezi bankami se teď stal hlavní cíl vyšetřování švýcarského antimonopolního úřadu. Podle něj se banky domlouvaly na rozdílu mezi nákupními a prodejními cenami drahých kovů. S cenou zlata na trhu ale tato kauza nezahýbala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zlatá cihla | Foto: Jan Rosenauer

Lepší postavení pro klienta na trhu nebo třeba zmírnění konkurenčního boje. Takové jsou podle analytiků důvody, proč banky k takovému kroky zřejmě přistoupily.

V praxi to vypadalo třeba tak, že zákazník, který zlato nakupoval, dostal vyšší cenu, a naopak, pokud se rozhodl zlato prodat, dostal méně.

Vyšetřování švýcarského antimonopolního úřadu je na samém začátku. Experti však upozorňují, že může trvat třeba i dva roky. Podle analytika společnosti Cyrrus Jiřího Šimary ale pokuta nebude příliš vysoká.

„Případná vyměřená pokuta bude záviset na rozsáhlosti celé kauzy. Ale nepředpokládám, že půjde o tak závažné provinění, jako například při nedávno prokázané manipulaci s devizovými kurzy. Tehdy banky dostaly pokutu skoro 6 miliard dolarů,“ upozorňuje.

S cenou zlata kauza zatím nezahýbala

Na cenách zlata se kauza zatím neprojevila. Ceny tohoto kovu se drží na hranici 1100 dolarů za unci. Nejvýš byly letos v únoru, kdy překročily hranici 1300 dolarů. Ani tak se ale neblížily roku 2012, kdy se trojská unce obchodovala za víc než 1800 dolarů.

Podle analytiků musejí ale investoři počítat s tím, že se jim peníze moc rychle nevrátí.

„Zlato dlouhodobě funguje spíš jako uchovatel hodnot než nějaká spekulativní investice, která se vyplatí během několika měsíců. Ty pravé hodnoty totiž zlato ukáže až v průběhu následujících několika desítek let,“ říká analytik X-Trade Brokers Jiří Tyleček.

Barbora Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme