Bavorská CSU varuje před přílivem levné pracovní síly

Německo by mělo otevřít brány jen vysoce kvalifikovaným pracovníkům, říká v rozhovoru pro Bild am Sonntag bavorský ministerský předseda Horst Seehofer. Už prvního května definitivně skončí omezení pro zájemce o práci ve Spolkové republice z osmi středo- a východoevropských států včetně České republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bavorský premiér Horst Seehofer | Zdroj: ČTK

Bavorská vládní strana CSU se obává, že uvolnění pracovního trhu povede k přílivu levné pracovní síly.

Vládní FDP chce snížit minimální mzdu pro cizince z 66 tisíc na 40 tisíc eur ročně. Podle Horsta Seehofera by ale Německo mělo hledat v zahraničí jen špičkové odborníky.

Reiner Klingholz z demografického institutu v Berlíně ale nečeká, že by se o tyto pozice masově ucházeli Češi.

„Pracovní trh v Česku nabízí právě kvalifikovaným pracovníkům velmi dobré šance. Samozřejmě, že pár odborníků může přijít, ale když vezmete životní náklady, stěhování, a další věci, tak si nemyslím, že by došlo k exodu pracovníků z Čech,“ řekl Českému rozhlasu doktor Klingholz.

Německo se přitom v budoucnu bez zahraniční síly neobejde. Už v tuto chvíli scházejí technické profese, inženýři, programátoři a také sociální pracovníci.

Klára Stejskalová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme