Becherovka pozastavuje výrobu, stejný krok zvažuje i Rudolf Jelínek

Karlovarská Becherovka pozastavila kvůli částečné prohibici a zákazu exportu českého alkoholu do Polska a na Slovensko na dva dny výrobu. Všech 15 výrobních zaměstnanců zůstane doma na placené dovolené. Společnost prý teď prodělává každý den miliony a nechce vyrábět na sklad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlovarská Becherovka | Foto: Tomáš Adamec

„Určitě nás to mrzí, s nařízením vlády nesouhlasíme, protože víme, jaká je naše firma, jak pracuje a jakou máme kvalitu,“ říká zaměstnanec Bechrovky Petr Sýkora, „každý máme strach. Nevíme, kdy se začne zase znova vyrábět.“

Likérka zvažuje úpravu výrobního programu. Mohla by spustit výrobu nápoje s nižším obsahem alkoholu, který by se vešel do dvacetiprocentního limitu. Vedení společnosti ale věří, že od příštího týdne znovu spustí i běžnou výrobu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak na prohibici reagují zaměstnanci a vedení Becherovky zjišťovala redaktorka Radiožurnálu Andrea Strohmaierová

„Máme už připravenu výrobu výrobku, který bude obsahovat méně než 20 procent alkoholu. A pevně doufám, že se nám ho podaří představit příští týden. Ztráty, které máme každý den, můžeme vyčíslit v řádech milionů korun,“ potvrzuje výrobní ředitel Vladimír Darebník.

Slovenská vláda dočasně zakázala prodej a dovoz českého alkoholu v reakci na otravy metanolem. Zákaz začal platit včera odpoledne. Podobné opatření zavedli také Poláci a přísné kontroly platí i v Německu.

Podle generálního ředitele vizovické likérky Rudolf Jelínek a viceprezidenta lihovarnické unie Pavla Dvořáčka mají zákazy v okolních zemích na naše vývozce drtivý dopad.

Jestli metanolová aféra poškodí export českých lihovin, zatím není jasné

Číst článek

„Pro většinu seriózních výrobců je Slovensko a Polsko největším trhem. Zhruba 30 procent lihovin na Slovensku je z České republiky. Může to mít za následek, že zastavíme výrobu,“ varoval Dvořáček.

Igor Maňour, ČRo 1 - Radiožurnál Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme