Beecroft: Pokud eurozóna nenajde řešení dluhové krize, bude ještě hůř

Německá ekonomika hlásí za druhé čtvrtletí prudké ochlazení. Stejně tak zpomalila od dubna do června i eurozóna. Německo přibrzdilo z úrovně 1,3 na posílení o pouhou desetinu procenta. Celá měnová unie se pak z úrovně 0,8 za první čtvrtletí propadla na 0,2 procenta. Jak v Londýně řekl Rádiu Česko konzultant Saxo Bank Nick Beecroft, na podobná čísla je třeba si teď zvyknout.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senior consultant Saxo Bank Nick Beecroft

Senior consultant Saxo Bank Nick Beecroft | Foto: Roman Chlupatý

Pokud političtí lídři eurozóny nenabídnou v dohledné době důvěryhodné řešení pokračující dluhové krize, může být ještě hůř, míní Nick Beecroft.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Romana Chlupatého s konzultant Saxo banky Nickem Beecroftem

„Obávám se, že všechny indicie naznačují zpomalení. To je už teď možné sledovat v Německu a ve Francii. A podle mě dojde na všeobecné zpomalení. O tom nelze pochybovat. To je prostě cena, kterou my na Západě musíme platit za léta bezhlavého utrácení. Takže zvykněte si na to. A sklopte hlavu, jak říkají ve Spojených státech,“ upozorňuje ekonom.

Německo ještě nedávno rostlo velmi rychle, zatímco mnohé země už měly problémy. Bude tomu tak i napříště, respektive dokáže někdo Němce v tomto smyslu napříště napodobit?

„Myslím si, že Německo se v porovnání s ostatními zeměmi ocitlo v současné situaci v nejlepší kondici. Jeho pracovní síla je totiž konkurenceschopná a ekonomika prošla bolestivou korekcí před tím, než dorazila krize. Dobře jsou na tom i satelity, jejichž hospodářství je na to německé navázáno. Ty mohou být od toho, co se děje, částečně odizolované. Nemyslím si totiž, že Němci spadnou do recese. Zatímco si umím představit, že recesi bude čelit Itálie, Španělsko a další země na jihu. Francie se udrží nad nulou. No a Německo, to poroste. Určitě ale nepůjde o růst explozivní. Tuto nálepku podle mě v příštím zhruba roce ve spojitosti s Německem určitě nebude možné použít.“

Co o tom, zda některé země eurozóny propadnou nakonec do recese, rozhodne, respektive, které ukazatele a události v této souvislosti teď radíte sledovat?

„Ona je to politická hra a byla to politická hra posledních osmnáct měsíců. Proto je třeba velmi pozorně sledovat prohlášení, která přicházejí ze zemí, které tuto hru mají ve svých rukách, hlavně z Francie a z Německa. Dnes dojde k setkání jejich zástupců. Už před ním přitom bylo možné sledovat snahy o to krotit optimismus, který v souvislosti se setkáním zavládl. Na základě čehož si myslím, že do konce týdne budou trhy opět pod tlakem. Dojde totiž k vystřízlivění - bude jasné, že si vyřešení současných problémů vyžádá svůj čas.“

Co by dnes mělo být řečeno a nebo uděláno, aby se přeci jen trhy částečně uklidnily? A co by se dalo považovat z pohledu trhu za dobrý výsledek setkání Merkelová-Sarkozy?

„Myslím si, že jedinou věcí, která může trhy uklidnit, je důvěryhodný slib Francie a Německa, že podpoří společné evropské dluhopisy. A že vznik takzvaných eurobondů nepodmíní žádnými velkými požadavky, čemuž příliš nevěřím. Něco podobného je totiž ve Francii a Německu politicky neprůchodné. Podpora eurobodonů v obou zemích je podmíněna tím, že Brusel převezme kontrolu nad utrácením a daněmi v každé zemi eurozóny. Podle mě tak potřebují kouzelníka, aby se jim povedlo z dnešního setkání něco vykřesat.“

Roman Chlupatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme