Belgie otevře Čechům svůj pracovní trh od 1. května

Češi budou moci od května pracovat v Belgii. Svůj pracovní trh Brusel otevře i občanům dalších nových států Evropské unie, kteří tak už nebudou muset žádat o povolení. Na omezeních pohybu pracovních sil naopak stále trvají Němci a Rakušané.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka Belgie | Foto: Magdaléna Trusinová

Belgie se k otevření pracovního trhu odhodlala jako jedna z posledních zemí. Nenašla dost argumentů, jak zdůvodnit prodloužení omezení o další dva roky.

Od 1. května tak už nebudou muset občané zemí, které vstoupily do Unie v roce 2004, žádat v Belgii o pracovní povolení. Budou ale podléhat zdejšímu systému sociálního pojištění a budou muset platit zdejší daně.

Belgická vláda potvrdí své rozhodnutí odesláním notifikačního dopisu do Prahy a dalších metropolí členských zemí. Nechtěla ale vzhledem k současné hospodářské krizi dělat svému kroku velkou publicitu. Pro poslední unijní nováčky - Bulharsko a Rumunsko - omezení v pohybu pracovních sil stále ještě platí.

Přečtěte si také:
EU vyzývá Německo a Rakousko k uvolnění pracovního trhu
Rakousko nechce otevřít pracovní trh pro Čechy před rokem 2011
Češi budou moci od roku 2010 volně pracovat v Dánsku
Česko přitvrdí v jednáních se státy EU, které nám ještě neotevřely pracovní trh Francie otevře 1. července pracovní trh osmi zemím včetně Česka

Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme