Belgii hrozí pokuta za pomalé snižování rozpočtového schodku

Belgie by se mohla stát první zemí, která zaplatí pokutu za vysoký rozpočtový deficit. Ta by podle nově přijatých pravidel fungování eurozóny mohla být v jejím případě 700 milionů eur. Letošní belgický rozpočet je totiž podle Evropské komise příliš optimistický. Vláda premiéra Elia Di Rupa se proto odhodlala k dalším úsporným opatřením.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brusel | Foto: Fotobanka Free Foto

S rozpočtem, který jste si schválili, neklesne váš deficit pod požadovaná 3 procenta hrubého domácího produktu, upozornila belgickou vládu Evropská komise. Podle ní jsou vyhlídky kabinetu premiéra Di Rupa ohledně hospodářského růstu nadhodnocené.

Také hlavní ekonomové několika velkých bank v Belgii upozornili, že počítat s růstem 0,8 procenta je příliš optimistické. Reálná je údajně jen jedna desetina.

Vláda se proto rozhodla zmrazit další více než miliardu eur výdajů. Evropská komise tento týden posoudí, jestli bude takové opatření dostatečné. Za neplnění jejích doporučení by mohla Belgie dostat pokutu 700 milionů eur.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme