Bělorusko nakonec souhlasilo se zvýšením ceny plynu

Na cenách dodávky plynu pro rok 2007 se dohodla ruská společnost Gazprom s Běloruskem. Minsk nakonec ustoupil a odsouhlasil prudké zvýšení ceny. Na poslední chvíli se tak podařilo zabránit výpadku dodávek do některých evropských zemí, zejména do Polska a Německa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

plynovod | Zdroj: ČTK

Polsko si oddechlo: po rusko-běloruské dohodě o cenách zemního plynu už nehrozí výpadek v dodávkách. Parlament se ale chystá přijmout zákony, které by rizika podobných situací omezila na minimum.

Sibiřský zemní plyn proudí do západní Evropy bez problémů, oznámil polský ministr hospodářství Piotr Wožniak: "Veškeré ukazatele z kontrolních stanic na naší východní hranici vykazují normální stav. Tlak a přepravované objemy plynu jsou v normě."

Polsko bude potenciálně krizovým situacím předcházet rozšířením zásobníků zemního plynu. Sejm ale musí přijmout nové zákony: "Budou to novely zákonů o povinných zásobách ropy a plynu. To bohužel zvýší náklady firem, které se tím zabývají, a plyn bude proto dražší," upozornil ministr hospodářství.

Polsko také připravuje dva velké projekty, které mají snížit závislost na ruském plynu a ropě. Vybuduje terminál ve Svinoústí a jedná o stavbě potrubí z Norska.

Martin Dorazín, Silvie Burjanková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme