Bělorusko zastavuje dodávky plynu do Evropy

Spor Ruska a Běloruska o platby za plyn se vyostřuje. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko oznámil, že jeho země pozastavuje tranzit plynu dále k evropským spotřebitelům. Reaguje tak na omezení dodávek suroviny ze strany Ruska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podzemní zásobník plynu | Foto: Česká plynárenská unie

Podle běloruského prezidenta plyn dál do Evropy nepoputuje do té doby, než Gazprom zaplatí Minsku dluh ve výši více než 200 miliónů dolarů za přepravu suroviny k evropským spotřebitelům. Moskva sice dluh přiznává, tvrdí ale, že vznikl kvůli krokům Běloruska.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podstatu sporu o plyn vysvětloval Karel Svoboda z Asociace pro mezinárodní otázky

Z neplacení účtů se navzájem obviňují obě strany. Ruský Gazprom tvrdí, že mu Bělorusko dluží za dodávky 192 milióny dolarů. Snížil proto objem plynu proudícího do Běloruska o třetinu a pohrozil dalším utáhnutím kohoutů, pokud Minsk nezaplatí.

Podle odborníka na ekonomické vztahy v postsovětských republikách, Karla Svobody z Asociace pro mezinárodní otázky Bělorusové dluh přiznávají, chtějí ho splatit, ale ne hotově.

Stroje Rusko nechce

„Problém je v tom, že Bělorusko chce platit stroji a podobnými výrobky, o což ovšem Rusové zájem nemají. Nechtějí se vracet k praxi devadesátých let, kdy se dluhy za plyn platily právě tímto způsobem docházelo k nejrůznějším podvodům,“ řekl Svoboda.

Běloruský dluh vznikl poté, co se obě země nedohodly na cenách za zemní plyn a Bělorusko tak stále platí na základě ceny z minulého roku. I cena, kterou Gazprom pro letošek stanovil, je přitom nejnižší, jaké odběratelé ruského plynu platí.

„Minsk za to ale zaplatil tím, že prodal Gazpromu polovinu svého klíčového podniku v plynárenství. Gazpromu jde o plné ovládnutí běloruské plynárenské infrastruktury. Chce vybudovat společnost, která bude ovládat rozvodné i distribuční sítě v jednotlivých zemích, protože mu to přináší větší zisk,“ vysvětlil Svoboda.

Dluh Ruska Bělorusko sice vyčíslilo na 200 milionů, nedodalo k tomu ovšem faktury. „Gazprom dluh přiznává, ale chce vidět, za co má platit. Takto by platil jen na základě běloruského tvrzení,“ uvedl Svoboda. Bělorusko podle něj nemůže uspět a je odsouzeno k prohře.

Evropa jako rukojmí

Situaci s obavami sleduje Evropa, která se už vícekrát stala rukojmím sporů Ruska s jeho sousedy o ceny surovin. Brusel vyzval obě strany, aby se držely svých smluvních povinností.

Výpadek ruského plynu by mohly pocítit Litva, Polsko a Německo. Přes Bělorusko jde dál na Západ asi šest procent plynu, který se v unii spotřebuje.

Igor Maňour, Lenka Kabrhelová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme