Benzin a nafta dál zlevňují, podle analytiků by do konce prázdnin měly ceny ještě klesat

Ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích spadly za poslední týden o dalších dvacet haléřů. Benzin a nafta tak zlevňují už čtvrtý týden v řadě. Ceny podle analytiků žene dolů levná ropa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čerpání paliva (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Nejprodávanější benzin Natural 95 zlevnil od minulé středy o 18 haléřů na průměrných 29 korun a 36 haléřů za litr a nafta o 19 haléřů na v průměru 27 korun a 87 haléřů. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.

Nejvíc peněz z peněženky vytáhnou majitelé aut za benzin i naftu v Praze. Naopak nejlevněji koupí řidiči benzin v Moravskoslezském kraji, naftu zase v Královéhradeckém kraji.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ceny benzinu a nafty dál klesají. Pohonné hmoty zlevnily za poslední týden o 20 haléřů. Téma pro Barboru Kladivovou

Hlavním důvodem je podle analytiků levnější ropa, která teď vyjde na zhruba 42 dolarů za barel.

Ve srovnání se začátkem prázdnin je cena černého zlata o osm dolarů levnější. Příznivý je ale pro řidiče i kurz koruny, která posílila.

Pokud se Češi vydají na dovolenou na sever, vyplatí se jim natankovat například v Polsku. Ve srovnání s Českem jsou tam pohonné hmoty o zhruba 3 koruny levnější.

Naopak kdo vyráží na jih, měl by naplnit nádrž auta u českých čerpacích stanic. Benzin je nejdražší v Itálii, litr vyjde na víc než 40 korun, za naftu zaplatí řidiči až o 6 korun víc.

Řidiči by podle mluvčího Ústředního automotoklubu Igora Siroty měli počítat také s tím, že po desáté hodině večerní rostou ceny na některých čerpacích stanicích o 30 až 50 centů za litr. „Je to kvůli tomu, aby řidiči tolik nezajížděli na benzinky v pozdějších hodinách, aby se zklidnil provoz a v okolí měst bylo větší ticho a klid,“ vysvětluje Sirota.

ÚAMK ale varuje turisty, kteří míří třeba do Itálie. Kdo by chtěl ušetřit a vzal si benzin s sebou do kanystru, může zaplatit pokutu až 200 tisíc korun. V zemi totiž platí zákaz dovozu pohonných hmot v nehomologovaných kanystrech nad 10 litrů.

Do konce prázdnin by podle analytiků měly ceny ještě dál klesat. V následujících dvou týdnech mají pohonné hmoty zlevnit až o 40 haléřů na litru.

Průměrné ceny pohonných hmot | Foto: ČTK

Barbora Kladivová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme