Benzin a nafta jsou v Česku nejlevnější za posledního půl roku. Ceny půjdou ještě níž, tvrdí odborníci

V čase, kdy se většina lidí chystá na dovolenou, je příjemnou zprávou, že na čerpacích stanicích v České republice dále klesají ceny pohonných hmot.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tankování, nafta, benzín | Foto: Fotobanka Pixabay

Na zlevňování ukazují údaje firmy CCS, která ceny pravidelně sleduje. Pokles cen trvá už několik týdnů. A v uplynulém týdnu se ceny dostaly na nejnižší úroveň zhruba od poloviny prosince loňského roku. Průměrná cena benzinu Natural 95 klesla o 25 haléřů na 30 korun 25 haléřů za litr. Za naftu řidiči nyní zaplatí průměrných 29 korun a 13 haléřů za litr. Což je o 35 haléřů méně než před týdnem.

Nejdražší pohonné hmoty jsou v Praze. Natural stojí v průměru 31 korun a 37 haléřů. Přitom v žádném jiném regionu republiky průměrná cena nedosahuje ani 31 korun. Podobné je to i u nafty, která v Praze stojí v průměru 30 korun a 47 haléřů, zatímco v ostatních krajích je její cena pod 30 korunami. Když se na to podíváme z opačného konce, tak nejlevnější pohonné hmoty jsou v Královéhradeckém a Pardubickém kraji.

Benzin zlevňuje. Při cestě na dovolenou se pro něj vyplatí zastavit v Rakousku

Číst článek

Ceny pohonných hmot zřejmě dlouhodobě klesají kvůli tomu, že na světových trzích zlevňuje ropa. Ve středu se na světových trzích propadla její cena o více než tři procenta a sestoupila na nejnižší úrovně za sedm měsíců. Teď je na hladině 47 dolarů za barel, přitom ještě koncem května to bylo 54 dolarů za barel. Takže ten pokles je opravdu výrazný.

Ceny zlevňují přesto, že se Organizace zemí vyvážejících ropu dohodla na omezení těžby, právě proto, aby popostrčila ceny vzhůru. Jednak proto, že závazek nedodržují všechny členské země Organizace. Například Nigérie nebo Libye. A pak také zvedají produkci jiní těžaři. Hlavně ve Spojených státech.

„Tamější producenti dokážou být i při současných cenách ropy ziskoví, a proto svou produkci zvyšují a dodávají na trh co nejvíce ropy," popsal analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.
Přitom téměř polovina americké produkce ropy je z břidlicové těžby. Celkem jsou světové zásoby černého zlata o 10 procent výš, než je dlouhodobý průměr.

Převis nabídky nad poptávkou tak spolu s vysokými zásobami stlačuje cenu dolů. Pokud jde o ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích v České republice, taky hraje velký vliv i kurz koruny. Ta poslední dobou posiluje. A protože ropa se obchoduje v dolarech, zlevňují i pohonné hmoty.

Analytik Finlord Boris Tomčiak si myslí, že výhled do dalších měsíců - minimálně přes prázdniny je pro motoristy příznivý. „Minimálně do konce měsíce se budou ceny snižovat až v rozsahu 30 haléřů."

Podle aliance Axigon jsou ceny pohonných hmot nižší, než je průměr Evropské unie. V oblíbených destinacích českých turistů přitom nafta není výrazně dražší. Za Natural 95 si ale připlatíme více. Tradičně drahá je Itálie, kde je litr nafty ve srovnání s Českem dražší skoro o 7 korun a za litr Naturalu 95 zaplatíme téměř o 10 korun více.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme