Benzin a nafta podražily kvůli rostoucím cenám ropy

Na rostoucí ceny ropy reagují čerpací stanice. Motoristé tak musí počítat se zdražením benzinu a nafty. Nejprodávanější benzin Natural 95 zdražil na 32 koruny a 70 haléřů za litr a nafta na 32 koruny a 30 haléřů. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropa (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích jsou sice vyšší, tempo zdražování je ale mírnější než před měsícem.

V dubnu ceny rostly o desítky haléřů za týden, v první polovině května to bylo o částky kolem deseti haléřů a teď jen o jednotky haléřů. Ceny stále zůstávají hluboko pod loňskými rekordy, kdy se vyšplhaly k 37 korunám.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čerpací stanice reagují na rostoucí ceny ropy, a motoristé tak musí počítat se zdražením benzinu a nafty. Téma pro Zuzanu Petráňovou

Pohonné hmoty zdražují kvůli vyšším cenám ropy. Koruna k dolaru navíc v posledním týdnu oslabovala, a proto také přispěla ke zdražování.

Když naopak v minulosti koruna posilovala, rostoucí ceny benzinu a nafty o něco zmírňovala.

„Oslaboval kurz dolaru ke koruně. To znamenalo, že jsme mohli nakupovat ropu relativně levně, protože světové ceny ropy jsou kótovány v dolarech. To byl faktor, který motoristům pomáhal. Teď se to otočilo,“ vysvětluje analytik České spořitelny Luboš Mokráš.

V létě ceny zřejmě porostou

Podle odhadů ekonomů porostou ceny benzinu a nafty také v letních měsících. Zdražování ale bude v dalších týdnech spíše mírné.

„Někam do prostoru 33 korun. Myslím si, že se na cenách odrazí ještě další lehký nárůst cen ropy. I když je pravda, že ceny jsou dost rozkývané. Částečně k tomu přispěje také silnější americký dolar,“ říká analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Luboš Mokráš z České spořitelny upozorňuje, že si v letních měsících prodejci jako obvykle mírně zvýší marže.

Ve srovnání se sousedními zeměmi budou v Česku ceny pohonných hmot výhodnější, protože například v Německu a na Slovensku jsou stabilně o něco vyšší. V Polsku nebo Chorvatsku jsou benzin a nafta podobně drahé jako v Česku.

Ceny pohonných hmot | Foto: Český rozhlas

Zuzana Petráňová, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme