Benzin a nafta v České republice dále zdražují

Podle dnešních údajů Českého statistického úřadu stouply ceny pohonných hmot o 46 haléřů u benzinu Natural a o 56 haléřů u nafty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohonné hmoty. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Nejlevněji je v Jihočeském kraji. Natural 95 tam v průměru stojí 36 korun a 40 haléřů za litr. Nafta je nejlevnější v Královéhradeckém kraji - v průměru vyjde na 35 korun a 84 haléřů.

Nejdráž se tankuje v Praze - sledovaný benzin za 37 korun a 80 haléřů - a v Jihomoravském kraji za 37 korun a 55 haléřů. Nafta stojí v Praze přes 37 korun. Mluvíme ale stále o průměrných cenách. To znamená, že u jednotlivých čerpacích stanic může být značný rozdíl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj cen PHM sledovala Jitka Hanžlová

Říká se, že pohonné hmoty bývají nejdražší tam, kde řidiči nemají moc na výběr nebo kde se jim nechce vracet, tedy třeba na velkých výpadovkách z města. Zatímco směrem do města je levnější. Je to ale taková řidičská latina. I když to může mít logiku, není v praxi moc příkladů, které by to potvrzovaly.

Podle toho by měly být nejlevnější pohonné hmoty v Praze, protože v hlavním městě je konkurence čerpacích stanic největší. Praha přitom patří k nejdražším regionům, avšak s průměrnou cenou. Protože se dá najít i levnější tankování. Na druhé straně hlavní město je trochu zvláštní.

Legendy řidičů potvrzuje Plzeňsko

Ovšem zajímavá souvislost s řidičskými legendami se najít dá. Markantní je to třeba na Plzeňsku. V rámci kraje je nejlevnější benzin v krajském městě a na sever od něj, což jsou místa s velkým provozem.

A nejdražší benzin je v rámci kraje na Tachovsku. To je ekonomicky nesrovnatelně slabší region. I když tudy vede dálnice do Německa, čerpacích stanic je pomálu. V Německu je benzin dražší než u nás, proto se nevyplatí pro něj za hranice jezdit. A do Plzně je daleko.

I proto je Tachovsko dlouhodobě regionem s nejdražšími pohonnými hmotami. Natural 95 stojí v průměru 38 korun a 43 haléřů a nafta 37 korun a 83 haléřů. To je více než průměry za nejdražší kraje.

Zlevňování pohonných hmot se asi v dohledné době nedá očekávat, protože stále roste cena ropy na světových trzích. Americká lehká ropa se včera vyšplhala nad 108 dolarů za barel, což je nejvýš za posledních 16 měsíců. Podobně zdražovala i severomořská ropa Brent.

Za vzestupem cen jsou narušené dodávky z Libye a z Nigérie, obchodníci se bojí dopadů egyptských politických bouří na trh s ropou.

Kromě toho se ukázalo, že ve Spojených státech prudce poklesly zásoby ropy. A čeká se oživení celosvětové poptávky, protože by mohla růst ekonomika v globálním měřítku. Tím pádem by mohl být větší zájem o ropu.

Pohonné hmoty. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme